نماینده مردم سراب در مجلس خبر داد: مردم توان خرید گوشت قرمز را ندارند

 

 

نگام ، اقتصادی _ نماینده مردم سراب با اشاره به بالا بودن قیمت گوشت قرمز در بازار گفت: مردم جامعه توان خرید این محصول اساسی را ندارند، باید با توجه به نزدیک شدن به شب عید به منظور کاهش قیمت اقدام به واردات گوشت قرمز کنیم.

به گزارش اعتمادآنلاین‌ یوسف داوودی نماینده مردم سراب، در خصوص دلایل بالا بودن قیمت گوشت قرمز در بازار اظهار داشت: در گذشته این هشدار را داده بودم که با توجه به کاهش جمعیت دام سبک و سنگین کشور نسبت با افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار مواجه می‌شویم.

 

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته جمعیت دام کشور بیش از ۱۰۰ میلیون راس بود و از سوی دیگر جمعیت انسانی نیز نصف میزان فعلی بود، در حالی که جمعیت انسانی کشور به بیش از ۸۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرده تعداد دام نیز باید افزایش پیدا می‌کرد اما متاسفانه این میزان حدود به نصف رسیده که خطرناک است.

 

آمار رسمی و دقیقی از جمعیت دامی کشور وجود ندارد

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار رسمی و دقیقی از جمعیت دامی کشور وجود ندارد، افزود: تحریم‌های اخیر و افزایش نرخ ارز باعث شد صادرات دام زنده صرفه اقتصادی داشته باشد به همین دلیل برخی افراد به صادرات دام تمایل پیدا کرد‌ه‌اند اما بر اساس قانون صادرات دام زنده ممنوع است و نباید چنین اتفاقی صورت بگیرد.

 

 

گوشت مورد نیاز کشور از ۲۰ کشور تامین می‌شود/دست‌های پشت پرده قاچاق دام زنده از کشور

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر گوشت مورد نیاز کشور حدودا از ۲۰ کشور تامین می‌شود به همین دلیل نباید اجازه خروج دام داده شود زیرا این موضوع می‌تواند موجب بروز بحران شدید شود، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت صادرات دام را اعلام کرده اما به دلیل کاهش ارزش پول ملی دام زنده از کشور قاچاق می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه این احتمال وجود دارد که دست‌های در کار باشد تا به واسطه قاچاق دام جمعیت دامی کشور را کاهش دهند و این موضوع تهدید و خطر بزرگی محسوب می‌شود، خاطرنشان ساخت: قاچاقچیان دام‌های ماده و مولد را قاچاق می‌کردند و این موضوع باعث می‌شود که در آینده زاد و ولد کاهش داشته باشد.

 

دام زنده وارداتی می‌تواند ناقل بیماری باشد

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با توجه به بالا رفتن قیمت گوشت مرغ در کنار گوشت قرمز باید در کوتاه مدت از طریق واردات نیاز بازار را تامین کرد، ادامه داد: واردات دام زنده نیز مشکلاتی دارد و باید به این موضوع توجه کنیم که می‌تواند ناقل بیماری‌هایی باشد، باید از کشورهای پاک اقدام به واردات دام زنده کنیم.

 

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در بلند مدت نباید اجازه دهیم جمعیت دامی کشور کاهش پیدا کند و در کوتاه مدت نیز باید با استفاده از واردات قیمت گوشت  قرمز را کاهش دهیم، عنوان کرد: واردات دام زنده به صلاح نیست و اقدام نادرستی از نظر تخصصی محسوب می‌شود، باید در صورت امکان گوشت قرمز بدون استخوان وارد شود زیرا در مغز استخوان میکروب‌ وجود دارد که می‌توانند منتقل شوند.

سرانه مصرف گوشت و لبنیات به واسطه افزایش قیمت کاهش پیدا کرده است

وی با بیان اینکه دام زنده تنها به منظور اصلاح نژاد باید وارد کشور شود، گفت: سرانه مصرف لبنیات و گوشت قرمز کاهش پیدا کرده که این موضوع در دراز مدت در کشور موجب بروز خطراتی می‌شود، باید از طریق واردات گوشت قرمز و سفید به عنوان کوتاه‌ترین راه ممکن قیمت این محصولات را در بازار کاهش دهیم.

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: باید به این موضوع نیز توجه کنیم که با بالا رفتن قیمت گوشت در بازار بسیاری از دامداران که واحدهای تولیدی خود را تعطیل کرده بودند به دنبال احیاء آن رفته‌اند و این موضوع باعث ایجاد اشتغال و افزایش جمعیت دام کشور می‌شود.

 

مردم توان خرید گوشت قرمز را ندارند

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه قیمت گوشت قرمز باید کاهش پیدا کند زیرا مردم جامعه توان خرید این محصول اساسی را ندارند، خاطرنشان کرد: باید با توجه به نزدیک شدن به شب عید به منظور کاهش قیمت اقدام به واردات گوشت قرمز کنیم.