نمایندگی ایران در سازمان ملل: خرابکاری در ایران می‌تواند درگیری تمام عیار را شعله‌ور سازد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به مقاله‌ای در خبرگزاری بلومبرگ، گفت: خرابکاری در ایران می‌تواند یک درگیری تمام عیار را شعله ور سازد.

«علیرضا میریوسفی» روز شنبه با ارسال یادداشتی به تحریریه تارنمای اقتصادی بلومبرگ، در پاسخ به مقاله «الای لیک» تحت عنوان «خرابکاری در ایران بر یک توافق با ایران ارحجیت دارد»، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: مقاله لیک یکی از مواردی است که بر خلاف تمام معیار‌های روزنامه‌نگاری، خشونت، ترور و خرابکاری را تشویق می‌کند و برخی فرضیات و اشتباهات واقعی را ارائه می‌دهد.

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: نخست، تحسین ترور غیرقانونی دانشمندان هسته‌ای و تشویق به خرابکاری‌ها در زیرساخت‌های ایران از طریق اقدامات غیر انسانی و وحشیانه، مروج خشونت و تروریسم است.

میریوسفی تاکید کرد: چنین اقداماتی نتیجه‌ای جز افزایش تنش‌ها نخواهد داشت و می‌تواند یک درگیری تمام عیار را شعله‌ور سازد. ایران علنا اعلام کرده است: «اگر به این نتیجه برسند که رژیم یا دولتی در این حادثه دست داشته‌اند، مستقیم یا غیرمستقیم، قاطعانه پاسخ خواهد داد.»

وی برجام را یک توافق تاریخی دانست که پنج سال پیش برای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران به نتیجه رسید، ادامه داد: تنها پس از دو سال مذاکره فشرده و دشوار، همه طرف‌ها اذعان کردند که همه مسائل به شکل راضی کننده‌ای حل شده است.

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: این دولت ترامپ بود که به‌طور یک‌جانبه از این موافقت‌نامه بین‌المللی کنار کشید و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد؛ قطعنامه‌ای که برجام را در بستر قوانین بین‌المللی تایید کرده است. به دنبال این اقدام، بقیه کشور‌های جهان به شدت از عقب‌نشینی آشکار ایالات متحده از تعهدات خود انتقاد کرده‌اند.

میریوسفی با رد ادعا‌های مطروحه در این مقاله، با اشاره به حملات شیمیایی که علیه ایران در سال‌های گذشته به ویژه جنگ تحمیلی هشت ساله انجام شد، یادآوری کرد: ایران بزرگترین قربانی حملات تسلیحات شیمیایی در تاریخ معاصر است، افتخاری برای صدام حسین که مورد حمایت غرب در جنگ با ایران بود.

وی افزود: این حملات نه‌تنها با سکوت بلکه با کمک شرم‌آور کشور‌های غربی همراه بود. ایران هیچ برنامه و طرحی برای تولید سلاح‌های شیمیایی ندارد و ادعای مطرح شده در این مقاله بحث‌برانگیز، عجیب و غریب و مغرضانه است.

پیشتر روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های ناشناس آمریکایی نوشته به نظر می‌رسد انفجارهای اخیر در مناطق نظامی و هسته‌ای ایران “کار اسرائیل و با اطلاع آمریکا” بوده است و این که خسارت وارد شده به تاسیسات هسته‌ای نطنز می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را تا دو سال به عقب براند.

در این گزارش اختصاصی که نیویورک تایمز روز جمعه، دهم ژوییه، آن را منتشر کرده آمده: “دو مقام اطلاعاتی که از ارزیابی‌های جدید آمریکا و اسرائیل از تصاویر مربوط به تاسیسات خسارت دیده نطنز مطلع هستند می‌گویند ممکن است دو سالی طول بکشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به مرحله قبل از این انفجارها بازگرداند”.

در گزارش نیویورک تایمز که محصول همکاری دیوید سنگر، رونن برگمن و اریک اشمیت است، با توجه به انفجارهای چند هفته اخیر ادعا شده: “مقام‌هایی که انفجار نطنز را دنبال کرده‌اند آن را به لحاظ پیچیدگی همسان حمله سایبری استاکس‌نت خوانده‌اند که طراحی آن حدود یک سال طول کشید و حدود ۱۰ سال پیش با ورود به کامپیوترهای برنامه هسته‌ای ایران به آنها آسیب جدی وارد کرد. در جریان انفجار هفته گذشته، تئوری اصلی این است که یک وسیله انفجاری در تاسیسات به شدت محافظت شده (نظنز) احتمالا در نزدیکی یک خط لوله گاز کار گذاشته شده است. اما برخی از کارشناسان دیگر این فرضیه را طرح کرده‌اند که این می‌توانسته نتیجه یک حمله سایبری باشد که تاسیسات گازی آنجا را دستکاری و موجب انفجار شده است”.

در همین زمینه مقامات اسرائیلی در اتحادیه اروپا به روزنامه «Insider» گفتند که اسرائیل در کمپین گسترده اعمال فشار و یا آسیب به ایران پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شرکت می‌کند.

یک مقام سابق وزارت دفاع اسرائیل گفت که اتفاقات ماه گذشته، در نتیجه اقدامات اطلاعاتی اسرائیل بود و اسرائیل در پیشبرد سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران با دولت دونالد ترامپ همکاری می‌کند.

یک مقام مسئول در خاورمیانه هم به روزنامه نیویورک تایمز گفت که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل مسئول انفجارهای رخ داده در تاسیسات اتمی ایران هستند.

همزمان منابع اطلاعاتی آمریکایی گزارش کردند که ایران برخی از سامانه‌های دفاع هوایی خود را در بالاترین سطح آماده‌باش قرار داده‌اند.

این اقدام پس از آن انجام شد که ایران خلال یک ماه گذشته شاهد مورد هدف قرار گرفتن برخی تاسیسات هسته‌ای و بالستیکی خود بود. در مجموعه انفجاراتی که در ماه گذشته نقاط مختلف ایران را لرزاند، پایگاه‌های هسته‌ای و موشکی متعددی مورد هدف قرار گرفتند و تاسیسات غنی‌سازی نطنز مهم‌ترین مرکز مورد هدف قرار گرفته بود.

یک مقام آمریکایی هم به سی‌ان‌ان گفت که حالت آماده‌باش یعنی اینکه ایران موشک‌های زمین به هوای خود را آماده شلیک کرده تا اهدافی که گمان می‌رود، منشاء تهدید باشند را هدف قرار دهد.

روزنامه کویتی الجریده در شماره روز جمعه ۳ ژوئیه ۲۰۲۰ خود فاش کرد که جنگنده‎های F35 اسرائیل مسئولیت حمله به تاسیسات اتمی نطنز را بر عهده داشته و بر خلاف گزارش‌های مطرح شده، این جنگنده‌ها از جنوب اسرائیل پرواز کرده و در آسمان کشورهای عربی سوختگیری نکرده‌اند.

یک مقام عالی‌رتبه که از او نامی برده نشده به روزنامه الجریده گفته حملات اسرائیل سبب نابودی ۸۰ درصد از ذخیره گاز UF6 مورد نیاز برای غنی‌سازی اورانیوم شد و ایران نیاز به حدود دو ماه زمان دارد تا بتواند این حجم از گاز را تامین کند و همچنین ایران ناچار خواهد بود سرعت غنی‌سازی خود را تا زمان تامین گاز کافی، ۸۰ درصد کاهش دهد.

تاسیسات‌ غنی‌سازی اورانیوم در نطنز پنجشنبه ۲ ژوئیه شاهد وقوع انفجاری بزرگ بود که پس از آن مشخص شد، سوله مربوط به ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته مورد هدف قرار گرفته است.