نه بزرگ ملت در انتخابات ریاست جمهوری١۴٠٠

✍🏼بهرام سمیع

ملت ما طی سالهای اخیر، علاوه بر روزهای سخت تحریم حداکثری و کرونایی، فساد گسترده در دستگاههای حکومتی و رقابت دولتهای موازی و تخریب دولت منتخب توسط دولت پنهان از طریق تریبونهای مختلف ازجمله صدا و سیما و افسران جنگ نرم در فضای مجازی را تجربه کردند که بر تلخی این ایام افزود.

۱ _ با رفتن ترامپ، امید می‌رفت تحریم ها کاهش یافته و مردم روزهای بهتری را شاهد باشند اما کارشکنی اسرائیل و لابی صهیونیستی در آمریکا و تندروها و کاسبان تحریم در داخل ، این موضوع را به تاخیر انداخت.

۲ _ اقتدارگرایان و دولت پنهان با این نگاه که تبلیغات آنان علیه دولت و ناکارآمدی آن موثر افتاده و مردم آزرده از سختی زندگی و ناامید از آینده ، آنقدر دست به گریبان مشکلات خود هستند که توجهی به انتخابات ریاست جمهوری نخواهند داشت ، در صدد بر آمدند تا بوسیله شورای نگهبان باحذف نامزدهای مخالف و منتقد راه را برای پیروزی زود هنگام و انتصاب گونه سید ابراهیم رئیسی فراهم آوردند .

این دخالت و حذف رقبا بگونه ای واضح بود که موجب گردید علاوه بر اردوگاه جبهه اصلاحات ایران و صاحب نظران سیاسی ، حتی آقایان رییسی و لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و عضو فقهای شورای نگهبان و برخی دیگر از اصولگرایان لب به انتقاد گشوده و بدان اعتراض کنند .

اما دولت پنهان برد مطمئن چهار ساله را بر انتقاد های چند روزه ترجیح داده و بدون هیچ تجدیدنظری ، اسامی هفت کاندیدای احراز صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام و به اعتراضات انجام شده وقعی نهاده نشد. با این وصف انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خردادماه برگزار خواهد شد.

۳ _ بنظر میرسد مردم سرخورده از سختی معیشت ، فساد و ناکارآمدی و تبعیض ، که شاهد ذبح دموکراسی و جمهوریت نظام و حذف انتخاب واقعی و بلکه انتصاب گونه بودند ، در میثاقی نانوشته درپی گفتن « نه بزرگ» به حاکمیت برآمده اند.

تعداد قابل توجهی از ملت در فضای مجازی و حقیقی بر این عقیده اند که با عدم مشارکت ، فریاد بلند خود را به گوش مسئولین و جهانیان برسانند ، اما عده ی دیگری با این استدلال که حکومت به انتخابات حداقلی و بدون ریسک رضایت دارد و نمونه آن رضایت به مجلس حداقلی است که نه تنها نسبت به آن احساس شرم نمیکنند بلکه با کارآمد و انقلابی خواندن آن ، مورد حمایت قرار گرفته است.

مضافا سخنان اخیر سخنگوی شورای نگهبان در مورد مشروعیت انتخابات حداقلی دلیل دیگریست که دولت پنهان هیچ ابایی از عدم مشارکت مردم ندارد در نتیجه باید «نه بزرگ» را در پای صندوق‌های رای گفت.

اخیرا گروههای مختلف مردم و بویژه جوانان به معقول بودن روش دوم گرایش پیدا کرده اند و بعید نیست در چندروزه باقی مانده به برگزاری انتخابات شاهد وقوع شگفتی در صحنه انتخابات و نتیجه آن باشیم.

افول روزانه آرای رئیسی و رشد فزاینده آرای همتی ، مهرعلیزاده و رضایی ، ستاد انتصاب را به وحشت انداخته و بعید نیست در آینده نزدیک دست به اقدامات حذفی جدیدی بزنند.

۴ _ البته خبرهای غیر رسمی که حکایت از نزدیک شدن مهرعلیزاده – همتی دارد و احتمال ائتلاف آنان را دور از دسترس نمی‌داند ، موضوع دیگریست که وحشت را به اردوگاه ستاد انتصاب برده و افسران جنگ نرم با تخریب نامبردگان در فضای مجازی در پی جبران استرس های وارده به طرفداران رییسی هستند.

برآیند خیزش ایجاد شده در بین مردم برای« نه گفتن اثباتی و حضور پای صندوق‌های رای»

و نزدیکی همتی -مهرعلیزاده ، و بالا رفتن آرای رضایی در نظر سنجی های اخیر ، نوید شگفتی ساز شدن انتخابات ریاست جمهوری و حداقل دو مرحله ای شدن انتخابات و سخت شدن کار ستاد انتصاب را درپی دارد.

البته نمونه تاریخی اینگونه تصمیم‌گیری در بین مردم ایران وجود دارد و همین امر موجب می‌گردد تا دور از انتظار نبودن شگفتی ساز شدن انتخابات ۱۴۰۰ را بپذیریم. یاد حماسه شگفت دوم خرداد ۷۶ و تصمیم سرنوشت ساز مردم و جمله فکاهی نویس شهیر و فقید (گل آقا) در پایان این نوشتار خالی از لطف نیست.

ما به خرداد پراز حادثه عادت داریم.

پیروز باشید.