نور نارنجی در شرق تهران / وزارت دفاع: انفجار مخزن گاز در پارچین بوده است / برخی منابع غیر موثق : سایت هسته ای پارچین توسط هواپیما ، بمباران شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ گزارش ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از شنیده شدن صدای انفجار و ظاهر شدن نوری شدید در شرق تهران است که از زمین نشات می‌گیرد و تا ارتفاع بالا آسمان را روشن کرده است.

رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی بامداد جمعه ششم تیرماه از صدای مهیب و مشاهده یک نور نارنجی در شرق تهران خبر دادند. اما یک سخنگوی وزارت دفاع ایران می گوید، این نور شدید ناشی از انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین بوده و «تلفاتی در بر نداشت.»

به گزارش ایرنا، این انفجار ساعت ۳۰ دقیقه بامداد روی داده است.

سرتیپ دوم داود عبدی٬ مدیرکل روابط عمومی وزارت دفاع گفته است: انفجار شرق تهران مربوط به یک مخزن گاز بود که توسط عوامل آتش نشانی اطفاء و مهار شد.

وی اضافه کرده است٬ این انفجار «هیچ تلفاتی» نداشته است و تحقیق در خصوص علت این انفجار آغاز شده است.

پیشتر «نور نیوز» نوشت٬ «تصاویری که از بامداد روز جمعه در فضای مجازی با عنوان وقوع انفجار در منطقه شرق تهران منتشر شده مربوط به انفجار یک مخزن گاز صنعتی در حاشیه یکی از مراکز وزارت دفاع بوده و هیچ ارتباطی به تاسیسات نظامی واقع در منطقه فوق ندارد.»

خبرگزاری مهر پیشتر نوشته بود، بامداد جمعه همزمان با مشاهده نور بزرگ نارنجی در آسمان، صدای مهیب در شرق تهران شنیده شد.

این خبرگزاری اضافه کرده است، این صدا در پردیس، بومهن و مناطق اطراف به وضوح شنیده شد.

خبرگزاری فارس نیز می‌گوید، در ویدئوهای ارسالی مخاطبان این نور نارنجی به مدت چند ثانیه مشاهده می‌شود.

نام تاسیسات نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران پیشتر در گزارش‌های مرتبط با بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین آزمایش‌های مربوط به تسلیحات هسته‌ای مطرح شده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۱ در گزارشی گفته بود که ممکن است در یک دهه گذشته، ایران در تاسیسات نظامی پارچین، دست به آزمایش چاشنی انفجاری بمب اتمی زده باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در همان زمان در خصوص مشخصات آشیانه انفجاری در تاسیسات پارچین نوشته بود که در اوایل سا‌ل‌های ۲۰۰۰ میلادی این آشیانه توسط شرکت تاسیسات صنعتی آذر( آذرآب) در شهر اراک ساخته شده و به تاسیسات پارچین منتقل شده است.

مجتمع نظامی پارچین که به اعتقاد سازمان های امنیتی غربی بیش از ده سال پیش محل انجام آزمایش هایی در ارتباط با انفجار بمب اتمی بوده در این ناحیه قرار دارد. ایران ادعای چنین آزمایش هایی در پارچین را رد کرده است.

در پاییز سال ۱۳۹۳ انفجار یا آتش سوزی‌ ظاهرا بزرگی در این منطقه روی داد که وزارت دفاع ایران فقط آن را “آتش سوزی در یک مرکز مواد منفجره” توصیف کرد بدون آنجا جزییات بیشتری ارائه کند.

سحام نیوز در آن زمان به نقل از منابعی گزارش داد که “انفجاری مهیب مناطق اطراف سایت نظامی پارچین در شرق تهران را به لرزه در آورده است. شدت انفجار به حدی بوده که شیشه‌های ساختمان‌های اطراف این مرکز نظامی فروریخته و نور انفجار تا کیلومتر‌ها قابل مشاهده بوده است.”

در ویدئوها و عکس هایی که در مورد حادثه تازه پنجشنبه شب در توییتر منتشر شده نوری از پشت یک زمین مرتفع که کم و زیاد می شود قابل مشاهده است.

یکی از ویدئوها از شهرک پردیس گرفته شده و کسی که آن را به اشتراک گذاشته می‌گوید که صدای انفجاری هم شنیده شده است.

نقشه

به گزارش خبرگزاری های ایران کمی پیشتر حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی انتظامی استانداری تهران، ضمن تأیید خبر شنیده شدن صدای انفجار و مشاهده نور در آسمان تهران، گفت که “موضوع توسط نیروی انتظامی در حال بررسی است.”

خبرگزاری مهر هم نوشت: “بامداد جمعه هم زمان با شنیده شدن صدای مهیب در شرق تهران، نور بزرگ نارنجی در آسمان دیده شد.”

منابع غیر موثق اعلام کرده اند ، مرکز اتمی پارچین توسط هواپیما ، بمباران شده است. بنا به گزارش های رسیده دستور داده شده آمبولانس ها همه بدون آژیر حرکت کنند و حتی برای کنترل اوضاع هلی کوپتر هم فرستاده شده است. بر اساس این اخبار دستور داده شده تا روشنایی روز که ماهواره ها عکس برداری دقیق انجام میدهند و احتمال داده میشود جزییات را دریابند، باید منطقه بطور کامل پاکسازی و صحنه سازی شده باشد. بر اساس همین گزارش ها دلیل آنکه انفجارها نور داشته و صدای کمی از آن شنیده شده آن است که مخازن موشکی دهها متر زیرزمین قرار دارند و صدای انفجار کمتر شده و فقط کلاهک نور ناشی از انفجار دیده شده است.