نوسانات بازار ارز زیر سر دولت است/ آنها می‌خواهند کسری بودجه خود را از جیب مردم تامین کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ابوالقاسم حکیمی پور بیان کرد: بنابراین نوسانات بازار ارز که با کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی و کاهش بسیار شدید یا صفر شدن درآمدهای نفتی به تبع تحریم‌ها و عدم خرید نفت در وضعیت کرونایی به وجود آمده، همگی ماحصل سیاست‌های دولت است

به گزارش «نود اقتصادی»، ابوالقاسم حکیمی پور اقتصاددان و فارغ‌التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا اظهار داشت: آقای روحانی همین چند هفته گذشته با ادبیات توپ و تشر به تجار و صادرکنندگان خطاب کرد که ارز متعلق به دولت است و اصلا دولت صاحب ارز است. البته هنوز فراموش نکردیم خود آقای روحانی سال گذشته اعتراف کرد که اگر دولت بخواهد و قصدی برای انجام این کار داشته باشد، حتی می‌تواند نرخ دلار را تا ۷ هزار تومان هم پایین بیاورد! پس این دولت است که فعال بازار ارز و قیمت‌گذار یا تعیین‌کننده اصلی نرخ ارز است و “جمشید بسم‌الله‌”ها هم در برابر بازارسازی‌هایی که دولت می‌خواهد به نفع خود انجام می‌دهد نه عددی به شمار می‌روند، نه توان تاثیرگذاری چندانی بر بازار ارزی دارند که دولت صاحب و مالک آن است.

وی بیان کرد: بنابراین نوسانات بازار ارز که با کسری بودجه ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی و کاهش بسیار شدید یا صفر شدن درآمدهای نفتی به تبع تحریم‌ها و عدم خرید نفت در وضعیت کرونایی به وجود آمده، همگی ماحصل سیاست‌های دولت است. سیاست‌هایی ناظر بر تامین کسری بودجه فراوان و دست بردن به جیب یا سفره و معیشت مردم!