نوشدار بعد از مرگ سهراب؛ نگرانی کشورهای اروپایی و آمریکا نسبت به وخامت اوضاع در افغانستان/ مرکل: قصد پذیرش تمامی پناهجویان افغان را نداریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز گذشته برگزار شد، کشورهای اروپایی و آمریکا نگرانی خود را از یک سو نسبت به وخامت و نقض حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان افغانستان و از سوی دیگر تشدید فعالیت‌های تروریستی ابراز داشتند.

شورای امنیت سازمان ملل خواستار قطع فوری تمام برخوردهای مسلحانه در افغانستان شد. این نهاد عالی بین‌المللی در بیانیه خود اعلام کرد که از طریق مذاکرات باید دولتی متحد و دربرگیرنده و نماینده تمام اقشار مردم افغانستان شکل گیرد.

این بیانیه می‌افزاید که از این پس نباید نقض حقوق بشر صورت گیرد و تمام طرفین مناقشه باید بدون وقفه و بدون ایجاد مانع، امکان رساندن کمک‌های بشردوستانه را فراهم آورند.

صدراعظم آلمان خبر پذیرش تمامی همکاران محلی آلمان را تعدیل کرد و گفت کشورش برای رساندن این همکاران به مکانی امن خواهد کوشید.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در شامگاه دوشنبه ۱۶ اوت (۲۶ مرداد) امیدها در مورد خروج تمام نیروهای کمکی و همکاران محلی نهادهای آلمانی در افغانستان را تعدیل کرد.

صدراعظم آلمان در برابر خبرنگاران گفت: «متأسفانه ما دیگر بر اوضاع تسلط کامل نداریم.» این که نقل و انتقال این همکاران محلی به طور کامل صورت گیرد “بستگی به وضعیت حاکم بر کابل دارد”.

مرکل بیلان عملیات نظامی نیروهای بین‌المللی را با نگاهی انتقادی نگریست و گفت که عملیات حدود ۲۰ ساله “آن گونه موفقیت‌آمیز نبود که ما طرح آن را داشتیم”.

مرکل افزود: «این دریافت ما بسیار تلخ است.» او گفت، هم‌پیمانان می‌بایستی اذعان کنند “که این تلاش‌ها با موفقیت‌توأم نبوده‌اند”، به ویژه تلاش‌هایی که با ایجاد ساختارهای دموکراتیک مرتبط بوده‌اند.

صدراعظم آلمان همانند اظهاراتی که هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیش از او داشت، اذعان کرد که دولت آلمان روند رویدادها در افغانستان را “اشتباه ارزیابی کرده” است و این اشتباه در ارزیابی را هم‌پیمانان غربی نیز داشته‌اند.

آنگلا مرکل گفت، باید شاهد آن می‌بودیم که اسلام‌گرایان افراطی طالبان “با سرعتی برق‌آسا ولایت به ولایت و شهر به شهر را تسخیر کردند و سراسر کشور را بار دیگر تحت کنترل خود درآوردند.

آنگلا مرکل تصریح کرد که دولت آلمان قصد ندارد شمار زیادی پناهجو از افغانستان را در آلمان بپذیرد: «هدف اصلی ما این است، به آنهایی که به طور مستقیم به ما کمک کرده‌اند، چشم‌اندازی برای زندگی بدهیم.»

مرکل افزود، دیگران باید ببینند چگونه می‌توانند در منطقه “مکانی امن برای خود پیدا کند”. او گفت آلمان در این رابطه هر چه سریع‌تر با کشورهای همجوار افغانستان تماس خواهد گرفت و برای پذیرش پناهجویان در این کشورها حمایت‌های لازم را به عمل خواهد آورد.

به گفته صدراعظم آلمان، از سوی دیگر دولت آلمان قصد دارد در گفت‌وگو با طالبان تلاش کند، تا جایی که ممکن است به انسان‌ها کمک کند. او به “فهرست بلندی از نام انسان‌هایی اشاره کرد که برای آزادی تلاش کرده‌اند”.

اشغال باند فرودگاه مانع فرود هواپیما شد

تاکنون دو هواپیمای نیروی هواپیمایی آلمان به دلیل اشغال باندهای فرودگاه کابل قادر به فرود نشده‌اند. هواپیمای نخست برای سوختگیری عازم تاشکند شده و دومی در حریم هوایی کابل می‌چرخد تا امکان فرود فراهم آید.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در این رابطه گفت نیروهای آمریکا در تلاش هستند جمعیت را از محوطه باند فرودگاه خارج کنند. قرار شده است هواپیماهای نظامی آمریکایی شهروندان آلمانی را نیز از کشور خارج کنند.

هواپیماهای آلمانی اما در کنار همکاران افغان نهادهای آلمان، امکان خروج شهروندان دیگر کشورها را فراهم آورند، البته به شرطی که بتوانند در فرودگاه کابل بنشینند.

بر اساس آخرین خبرها، یک فروند هواپیمای نیروی هوایی آلمان در فرودگاه کابل به زمین نشسته است.

مکرون: پذیرش آزادیخواهان افغانستان افتخار ماست

رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که کشورش اعضا و فعالان جامعه مدنی افغانستان را خواهد پذیرفت.

امانوئل مکرون در یک نطق تلویزیونی گفت، در حال حاضر “مدافعان حقوق بشر، هنرمندان، خبرنگاران” در خطر به سر می‌برند: «ما از ورود آنها استقبال می‌کنیم، زیرا این افتخاری برای فرانسه است، در کنار انسان‌هایی قرار گیرد که برای آزادی پیکار کرده‌اند.»

درخواست بریتانیا برای ملاقات مجازی سران گروه هفت

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که دفتر او در حال برنامه‌ریزی برای یک ملاقات مجازی سران هفت کشور صنعتی در رابطه با اوضاع حاکم بر افغانستان است.

جانسون این خبر را پس از گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز گفت که کشورش تحریم‌ها علیه دولت تحت حکومت افغانستان را مشروط به رفتار این اسلام‌گرایان می‌کند. او گفت، دولت بریتانیا بررسی خواهد کرد که حکومت طالبان چه رفتاری در رابطه با پناهجویان خواهد داشت.