نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار سابق که ۱۲ مرداد ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، به پنج سال زندان محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وکیل نوشین جعفری خبر داد: نوشین جعفری برای اجرای حکم چهار سال حبس خود بازداشت و راهی زندان قرچک شد

نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار سابق که ۱۲ مرداد ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده و به پنج سال زندان محکوم شده است، بازداشت و برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل شد.

امیر رئیسیان، وکیل نوشین جعفری گفته است که در حالی که حکم دادگاه تجدید نظر موکلش روز شنبه به او ابلاغ شده، بدون احضار، ابلاغ یا اخطار قبلی با مراجعه به منزل نوشین جعفری، او را بازداشت و برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل کرده‌اند.

پیشتر گفته شده بود که نوشین جعفری بابت دو اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» در مجموع به پنج سال زندان محکوم شده است. بر اساس قوانین ایران، فقط چهار سال از این حکم قابل اجراست.

این عکاس و خبرنگار سابق ۷۲ روز پس از بازداشت در تاریخ ۲۲ مهرماه پارسال با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

سه هفته پس از بازداشت نوشین جعفری، انتشار یک فایل صوتی نشان می‌داد او تحت فشار است که اعتراف کند مسئولیت یک حساب کاربری در توئیتر موسوم به «یار دبستانی» را بر عهده دارد.

کاربران معروف به «ارزشی» در واکنش به خبر بازداشت خانم جعفری گفته بودند که حساب کاربری منتسب به او به «ارزش‌های دینی» اهانت کرده است.

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، هرگونه ارتباط او با این حساب کاربری را تکذیب کرده است.

شهرزاد جعفری نیز ۱۰ شهریور پس از اینکه درباره بازداشت خواهرش افشاگری کرد، برای مدتی کوتاه بازداشت شد.

این وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر به امتداد گفت: روز گذشته ماموران اجرای احکام به درب منزل موکل اینجانب مراجعه و وی را برای اجرای حکم به زندان قرچک منتقل کردند.

این اتفاق در حالی رخ داده که حکم نوشین جعفری روز شنبه از دادگاه تجدید نظر به من ابلاغ شد و بدون هیچ ابلاغ و احضار و اخطار قبلی به درب منزل وی رفته و او را برای اجرای حکم بازداشت کردند.

گفته می شود دلیل اجرای این حکم با این سرعت، ترس از فرار موکل من بوده در حالیکه او طی این یک سال مشغول کارهای هنری خود بوده و حتی پروژه‌هایی در دست داشت که با ادعای خروج از کشور در تعارض است و تا جایی که می‌دانم ایشان هیچ قصدی برای خروج از کشور نداشت و از قضا امیدوار بود با مستندات واضحی که وجود دارد، این حکم نقض شود و قاعدتا اگر میخواست می توانست طی این مدت خارج شود.‌‎نوشین جعفری به تازگی به ۴سال حبس تعزیری بابت توهین به مقدسات و یک سال حبس تعزیری بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده بود.

اکانت تویتری که به وی منتسب شده و به خاطر آن اکانت ، خانم جعفری را بازداشت کردند در تمام مدت بازداشت نوشین جعفری فعال بود و هنوز نیز به فعالیت ادامه می دهد و نوشین جعفری انتساب آن اکانت به خود را نپذیرفته است.

✍️ دیدگاه شما 🙏