نوید زنگنه، کشتی‌گیر مدال‌آوری که بازداشت شده بود، به کانادا مهاجرت کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، نوید زنگنه، عضو تیم ملی امید کشتی آزاد ایران که در اعتراضات آبان ۹۸ چندین روز در بازداشت بود، به کانادا مهاجرت کرد و از این پس برای کانادا کشتی خواهد گرفت.

نوید زنگنه، ۲۳ ساله، از مدال‌آوران کشتی آزاد ایران و دارنده مدال برنز جهانی است که خبرگزاری ایسنا، روز پنج‌شنبه ۱۲ دی، خبر مهاجرت او به کانادا را تأیید کرد.

بر اساس این گزارش، نوید زنگنه ۲۰ روز پیش راهی کانادا شده و قرار است به‌زودی و برای نخستین بار با دوبنده کانادا در یک تورنمنت کشتی بگیرد.

هنوز هیچ توضیحی از سوی آقای زنگنه در این باره منتشر نشده است، اما ۵ آذر ماه و در پی اوج بازداشت‌های بعد از اعتراضات آبان سال جاری، خبر بازداشت او در تهران نیز منتشر شد.

تاریخ بازداشت نوید زنگنه اعلام نشد، ولی گفته شد که وی در تجمعی در تهران‌پارس با تفنگ ساچمه‌ای هدف قرار گرفت و پس از مراجعه به بیمارستان بازداشت شد.

گفته می‌شود این کشتی‌گیر ملی، چند روز پس از بازداشت، به زندان فشافویه منتقل شده بود.

پس از آزادی نوید زنگنه از زندان، مسئولان باشگاه اترک خراسان که با او قرارداد داشت، از حضورش در جام باشگاه‌های جهان جلوگیری و قراردادش را یک‌طرفه فسخ کردند.

در اعتراضات آبان ۹۸ که در بسیاری از شهرها رخ داد، علاوه‌بر بازداشت شدن نوید زنگنه در تهران، معصومه سلیمانی، کشتی‌گیر تیم ملی زنان ایران، نیز در خرم‌آباد بازداشت شد.

گفته می‌شود خانم سلیمانی نزدیک به یک ماه در زندان مرکزی لرستان زندانی بود.

نوید زنگنه نخستین ورزشکار مشهوری نیست که در ماه‌های اخیر مهاجرت کرده یا ترجیح داده با پرچم کشور دیگری فعالیت کند.

هفته گذشته، علیرضا فیروزجا، استادبزرگ شطرنج ایران، با پرچم فدراسیون جهانی شطرنج راهی رقابت‌های جهانی برق‌آسا در مسکو شد و اعلام کرد از این پس با پرچم فرانسه در مسابقات شرکت می‌کند.

پیش از آن، شورای برون‌مرزی وزارت ورزش اعزام تیم ملی ایران به این مسابقات را به دلیل رقابت دو عضو تیم ملی مقابل حریفی از اسرائیل ملغی اعلام کرده بود.

در شهریور سال‌ جاری نیز سعید ملایی، قهرمان جودوی جهان، در پی باخت «اجباری» در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو به‌ منظور روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی، از ژاپن به آلمان رفت و سپس تبعه مغولستان شد.