نکته‌ای مثبت در میان همه آسیب‌ها

اکنون وقت آن است که متوقع باشیم سیاسیون اصیل این کشور و نظام، از هر جریان و تفکر و مشی و جناحی حداقل بر سر این موضوع متحد و موتلف هم شوند تا تکلیف رفتارهای خارج از چارچوب اخلاق مشخص شود.
داستان درگیری و درهم‌تنیدگی سیاست و سیاست‌ورزی در ایران با برخی بی‌اخلاقی‌ها داستان امروز و دیروز نیست. این وضعیتی است که تقریبا در تمام طول تاریخ سیاسی این مملکت با آن روبه‌رو بوده‌ایم. وضعیتی که همگان باور داشتند بعد از انقلاب اسلامی باید از حوزه سیاسی کشور رخت برببندد. حوزه‌ای که اگر لبریز از اخلاق شود می‌توان امید داشت که جامعه را نیز از اخلاقیات پر کند و به دنبال خود در این راه بکشاند. سال‌هاست که حتی بعد از انقلاب هم از بی‌اخلاقی‌های سیاسی نالان و نگران هستیم.

بی‌اخلاقی‌هایی که مع‌الاسف در جلسه روز یکشنبه مجلس هم در یک نمای کامل به نمایش در آمد؛ از تهدید وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی به «اعدام» گرفته تا انواع و اقسام نسبت‌های ناروایی که زده شد و روش‌های خارج از عرف و اخلاق و قانونی که برای رد‌ برجام به کار بسته شد. این یک صحنه تاسف‌آور از وضعیت مناسبات سیاسی ایران بود. صحنه‌ای که باید ذهن همه را برای یک بازنگری بزرگ تحت تاثیر قرار دهد. در مذمت این وضعیت می‌توان هزاران سخن گفت اما یک نکته مثبت را هم نمی‌توان از نظر دور داشت.

اینکه ضرر و آسیب این دست رفتارها طیف به مراتب گسترده‌تری از سیاسیون حاضر در نظام را متاثر کرده است. شاید پرسیده شود که چنین وضعیتی چه جای خوشحالی دارد؟ اما واقعیت این است فراگیری آسیب رفتارهای خارج از چارچوب‌های اخلاقی زمینه مناسبی را برای اجماع علیه این دست رفتارها ایجاد می‌کند. اگر تا دیروز جریانی به نام اصلاحات هدف برخی اقدامات بود امروز اصولگرایان اصیلی چون دکتر لاریجانی و حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد هم فهمیده‌اند که هجوم این رفتارها به چه معناست و چه مضراتی برای کشور در پی خواهد داشت. اگر تا دیروز جریان‌هایی در برابر این رفتارها سکوت می‌کردند امروز راهی جز موضع‌گیری و مقابله با آن ندارند. گسترش بی‌اخلاقی‌های سیاسی هیچگاه نخواهد توانست یک اصولگرای ریشه‌دار را تبدیل به اصلاح‌طلب کند. داشتن چنین توقعی نیز بی‌جا خواهد بود.

اما اکنون وقت آن است که متوقع باشیم سیاسیون اصیل این کشور و نظام، از هر جریان و تفکر و مشی و جناحی حداقل بر سر این موضوع متحد و موتلف هم شوند تا تکلیف رفتارهای خارج از چارچوب اخلاق مشخص شود. این اتحاد و ائتلافی به مراتب مهم‌تر و استراتژیک‌تر از اتحادهای انتخاباتی است. کافی است سیاسیون ما با دقت در تجربه دیگران درک کنند که سکوت و انفعال در برابر چنین وضعی نتیجه‌ای جز از دست رفتن منافع ملی و قربانی‌شدن نیروهای خودی ندارد. این مهم اگر مورد توجه قرار گیرد قطعا می‌توان از همه بی‌اخلاقی‌های جلسه روز یکشنبه و جلسات و بزنگاه‌هایی شبیه آن، نتایجی مثبت بیرون کشید.

منبع: روزنامه اعتماد