نگاهی به بحث تجاوز به زنان و دختران جوان در عرصه‌های مختلف هنر به بهانه دستگیری «ک.ا»/چهره شطرنجی های عالم هنر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دیروز رئیس پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: «ک.ا» که در روزهای گذشته شکایات زیادی علیه او از جانب قربانیانش در فضای مجازی مطرح شده بود، توسط پلیس امنیت عمومی پایتخت دستگیر شد.

علی نامجو در ادامه در همدلی نوشت :

سردار رحیمی با اشاره به این‌که متهم در بازداشت پلیس به سر میبرد،ادامه داد: تمام شاکیان با اطمینان از محفوظ ماندن هویت‌شان در نزد پلیس میتوانند برای طرح شکایت به پلیس امنیت عمومی واقع در انتهای خیابان مطهری، خیابان سروش مراجعه کنند.

بعد از دستگیری این جوان برخی از چهره‌های اصولگرا، او را به جریان اصلاح‌طلبی در ایران منتسب کرده‌اند و سکوت جریان مقابل دراین‌باره باعث شده که اصولگرایان بتوانند بیشتر روی موضع خودشان پافشاری کنند. ماجرا اما به نظر وسیعتر از آن است که بشود با دستگیری اشخاصی در حد و‌‌اندازه او، آن را تمام‌شده دانست، زیرا در طول یک هفته گذشته موارد مطرح‌شده در فضای مجازی از آلوده‌بودن دست چهره‌های شناخته‌شده در عرصه هنر ایران دراین‌باره حکایت دارد.

از سوی دیگر گفت‌وگوی مشاور حقوقی خانه سینما دراینباره این شائبه را تقویت میکند که باید در روزهای اخیر منتظر انتشار نام چهره‌هایی شناخته‌شده در سینمای ایران را درباره موضوع تجاوز به زنان و دختران جوان داشته باشیم.

کارگردانی که یک دهه قبل درباره این روزها حرف زده بود!

حدود یک دهه دارد از آن روزگاری که فرج‌الله سلحشور درباره فساد در سینمای ایران حرف زد، میگذرد. در واکنش به سخنان این کارگردان فقید البته تعدادی از بازیگران سینمای ایران شروع به مخالفت با او کردند و حتی تعدادی از آنان و خانه سینما علیه او شکایتی را در دادگاه مطرح کردند. چند ماه بعد پرستو صالحی در صفحه فیس‌بوکش متنی را منتشر کرد که می‌توانست آدمهای بی‌خبر را به تعجب وادارد. او نوشت: «اگه نگم دق میکنم!!! همش می‌گن چرا کم‌کاری؟ چرا نیستی؟ چرا مثله سابق پرکار نیستی؟ چرا؟ چرا؟ چرا؟من چه میدونم!کدوم بازیگریه که دلش نخواد بازی کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد تو کارهای خوب ظاهر بشه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد با آدمهای حرفه‌ای و درست درمون کار کنه؟ کدوم بازیگریه که دلش نخواد دیده بشه؟»

او در ادامه پست خود آورد: «دور از جون تهیه‌کنندگان و کارگردانان و هنرمندان فرهیخته کشورم که هممون میدونیم چه کسانی هستند و چه کسانی نیستند و فقط ادعا و اداشو دارن، به یک تهیه‌کننده سر‌شناسی از سر درد دل گفتم: دلم یه کار طولانی می‌خواد گفت: اونی‌ام که بهت کار طولانی بده (……) طولانی میخواد… به قول مرحوم شکیبایی: وای… ولی من هنوز ایمان دارم که تو هنر مقدس هفتم، هستند انسانهایی که بی‌درخواست و نیاز و… فقط و فقط به کارشون فکر میکنن و بس و متاسفم از وجود کسانی که هنر پاک آریایی رو با ناحیه ۱۰قدیم تهران اشتباه گرفتن…»با وجود متن منتشرشده از سوی پرستو صالحی در فیسبوک، برخی هنرمندان باز هم دست به تکذیب این موارد زدند و منکر وجود هرگونه بی‌اخلاقی و فساد در پشت پرده سینما شدند.

مشاور حقوقی خانه سینما توضیح میدهد

این روزها اما دوباره بحث آزار جنسی و تجاوز در عالم هنر به یکی از بحثهای داغ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و کسانی که شاید تا دیروز از ترس آبرو، بیکار شدن یا عدم توانایی در اثبات ادعایشان لب از سخن بسته بودند، شروع به توضیح ماجراهایی کرده‌اند که در ایام گذشته دامن آنان را گرفته است.

جمال خندان وکیل دادگستری ومساور حقوقی خانه سینما:« نهاد «خانه سینما» که برآیند تمامی صنوف سینمایی کشور است، مطابق اساسنامه خود، مرجعی دارد به‌عنوان «شورای صیانت سینمای ایران» که مسئول رسیدگی به رفتارهای نامتعارف اهالی سینماست.»

وی ادامه داد :«این قبیل ادعاها در اغلب کشورها وجود دارد و معمولاً تعدادی از آنها به‌حق و تعدادی هم نادرست و با سوء‌نیت از آب درمی‌آید، بازهم در مقام مقایسه، جامعه هنری ایران ازجمله پاکترین جوامع هنری کشورهاست، هرچند حتی یک مورد ازاین‌گونه خلافها هم برای فرهنگ جامعه ایرانی زیبنده نیست.»

تجاوز یعنی چه؟

عبدالصمد خرمشاهی دراین‌باره میگوید:«هم این‌که مردی بدون تمایل زن با توسل به‌زور و خشم و قدرت خود با اجبار و با اکراه، اکراهی که از طرف زن وجود دارد، او را مورد تجاوز جنسی قرار میدهد و مجازاتش اگر ثابت شود اعدام است و اگر ثابت نشود معمولاً شلاق حدی و تبعید به نقاط بد آب‌وهوا.»

او ادامه داد:«البته باید در نظر داشت در اغلب پرونده‌هایی که با آن روبه‌رو بودیم دختر یا زنی داوطلبانه به منزل مرد متجاوز میرود و متأسفانه همین امر باعث میشود که نتواند عنف و عدوان را ثابت کند.زمانیکه موارد متعدد باشد اثباتش راحتتر میشود.