نگاه رسانه‌های فرانسوی به رئیسی: با انتخاب رئیسی یک رژیم مذهبی-نظامی جایگزین دوگانه اصلاح‌طلب-اصولگرا خواهد شد/ در ایران رژیم اسلامی تغییر ماهیت می‌دهد/ دوگانه “اصلاح‌طلب، اصولگرا” خاتمه می‌یابد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، آلن فراشون، ستون‌نویس معروف لوموند، در تفسیر پنجشنبه خود در این نشریه درباره تحولات مهم خاورمیانه عمده مقاله خود را به ایران و به روی کار آمدن یک رژیم مذهبی-نظامی در این کشور پس از انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو اختصاص داده است.

به گزارش رادیو فرانسه، آلن فراشون گفته است که از خلیج فارس تا دریای مدیترانه مرزهای سیاسی در حال جابجایی هستند: ایران و عربستان بعد از دشمنی‌های دیرینه گفتگوهای خود را خجولانه از سر گرفته‌اند. در ایران رژیم اسلامی تغییر ماهیت می‌دهد. در عربستان محمدبن سلمان قدرت خود را تحکیم می‌کند. و در اسرائیل بعید نیست که بنیامین نتانیاهو به زودی صحنه سیاسی را برای همیشه ترک کند در حالی که برای اولین بار اعراب اسرائیل وارد حکومت ائتلافی در این کشور می‌شوند.

به نوشته مفسر لوموند، در ایران با سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری که از قرار به روی کار آمدن ابراهیم رئیسی منجر خواهد شد، دوگانه “اصلاح‌طلب، اصولگرا” خاتمه می‌یابد که تاکنون دست کم حداقلی از رقابت ایدئولوژیک را در درون سیستم میّسر می‌ساخت. جای این دو گانه را از این پس سلطه بلامنازع جناح تُندروی رژیم اسلامی ایران خواهد گرفت که در دو نیروی اصلی قدرت تجسم خواهد یافت. یعنی: آیت‌الله خامنه‌ای که به گفته مفّسر لوموند رئیس اصلی دولت در ایران است و سپاه پاسداران که باز به گفته آلن فراشون به یک مجموعه نظامی، صنعتی و مالی تبدیل شده که هر روز بر سلطه خود در کشور می‌افزاید.

آلن فراشون در ادامه افزوده است که در صورت روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در انتخابات پیش رو در ایران جناح تُندرو رژیم تمام اهرم‌های قدرت را در دست خواهد گرفت و همه اهرم‌های قدرت در عین حال مطیع رهبر و سپاه پاسداران خواهند بود. به این ترتیب ایران به گفته مفّسر لوموند به یک نظام مذهبی-نظامی تبدیل خواهد شد که در نوع خود تازگی دارد.

آلن فراشون در ادامه نوشته است که جناح تُندروی رژیم اسلامی این فرادستی را مرهون دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، است. او می‌گوید: تحریم‌های آمریکا رژیم اسلامی ایران را به زانو در نیاوردند، بلکه دلیل وجودی جناح اصلاح‌طلب حکومت اسلامی ایران را از بین بردند، زیرا، آن را از آرای پایگاه اجتماعی‌ خود یعنی جوانان، دانشجویان، طبقه متوسط و به ویژه زنان محروم ساختند. به موازات این تحّول، به نوشته ستون‌نویس لوموند، حکومت اسلامی ایران که خود را از تعهدات برجام رها شده احساس می‌کند، اکنون به اعتراف آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، چهار نعل به سوی بمب اتمی می‌تازد.