نگاه پزشک ؛ “پیشنهاد فاصله‌گذاری زمانی برای مقابله با کرونا / دو ماه فعالیت، یک ماه تعطیل”

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ کرونا نمی‌رود. برای سازگاری با کرونا بایستی راهکار تازه‌ای را به جست‌وجو نشست. نه امیدی به رفتن این مهمان ناخوانده هست، نه چشم‌انداز روشنی برای دست یافتن به واکسن یا درمان مناسب در زمان کوتاه پدیدار شده است.

دکتر یدالله اسلامی ، عضو انجمن اسلامی جامعه‌پزشکی ایران و نماینده پیشین مجلس، در ادامه در یادداشتی تلگرامی نوشت:

کرونا نمی‌رود. برای سازگاری با کرونا بایستی راهکار تازه‌ای را به جست‌وجو نشست. نه امیدی به رفتن این مهمان ناخوانده هست، نه چشم‌انداز روشنی برای دست یافتن به واکسن یا درمان مناسب در زمان کوتاه پدیدار شده است.

راه‌ حلی که این روزها هست، رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری فیزیکی و داشتن پوشش صورت است. تعطیلی کسب‌وکار هم نه راهگشاست و نه ممکن. اقتصاد لرزان خانواده‌ها و کشور با تعطیلی ویران می‌شود.

برای درهم شکستن کرونا بایستی زنجیره انتقال آن را ازهم گسست. دو روز تعطیل در هفته و تعدادی تعطیل به مناسبت‌های مختلف در برنامه‌های آموزشی و درسی و بسیاری از کسب‌وکارها وجود دارد. یعنی، هر ماه هشت روز تعطیلی داریم. تعطیلات رسمی هم به این روزها افزوده می‌شود.

اگر برنامه کاری بدین‌صورت تدوین شود که در هر فصل سال، دو ماه کار و یک ماه تعطیل شود؛ شاید راهی برای گسست زنجیره انتقال بیماری در برابر ما قرار داده شود.

۱۶ روز تعطیلی دوماه کاری که مردم به کار مشغول خواهند بود و ۸ روز تعطیل ماه سوم به اضافه تعطیلات رسمی، جبران تعطیل یک ماهه را خواهد کرد.

یعنی، این تعطیل یک‌ماهه جایگزین تعطیلات پراکنده و پایان هفته خواهد شد. به صورت معمول، ۲۴روز از این تعطیل یک‌ماهه با روزهای تعطیل پایان هفته جبران می‌شود و برای چهار روز هم می‌توان از تعطیلات رسمی و یا مرخصی‌های قانونی بهره گرفت.

با این فرمول، مشکلی در زمینه کار و آموزش به وجود نخواهد آمد و تنها تعطیلات آخر هفته با تعطیلات پایان دو ماه جایگزین می‌شود.

این فاصله‌گذاری معنادار و یک‌ماهه در پایان دو ماه بدون اینکه به میزان کار و آموزش آسیب زیادی وارد کند، گسترش بیماری را با محدویت روبه‌رو خواهد کرد و فرصتی در اختیار بخش‌های مختلف قرار می‌دهد تا خدمات خود را به شیوه تازه‌ای سازماندهی کنند.

برای کادر درمان هم فرصتی خواهد بود تا خود را برای ارائه خدمات بیشتر بازسازی و بازیابی کند.

اگر کرونا قرار است در زندگی ما تغییر معنادار ایجاد کند، در زمینه کسب‌وکار و آموزش هم بایستی در کنار آموزش از راه دور، این تغییر هم افزوده شود.