نگرانی استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس علیه خبرنگاران در جهان؛ این جاسوس‌افزار قادر به رمزگشایی از پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و سیگنال است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسیاستمداران اروپایی و سازمان‌های مطبوعاتی در اروپا نسبت به انتشار گزارش مربوط به جاسوسی از روزنامه‌نگاران، افراد وابسته به گروه‌های اپوزیسیون و کنشگران سیاسی در جهان ابراز تاسف کرده‌اند. گفته می‌شود که اطلاعات ذخیره شده در تلفن‌های همراه شمار کثیری از خبرنگاران در جهان توسط یک جاسوس‌افزار لو رفته است.

اورزلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۹ ژوئیه در واکنش به این گزارش نسبت به استفاده سازمان اطلاعاتی و مراکز پلیس کشورهای مختلف از این جاسوس‌افزار گفته است: «اگر چنین چیزی حقیقت داشته باشد، از نظر ما کاملا غیرقابل قبول است.»

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در واکنش به این گزارش‌ها ابراز نگرانی کرده است. گفته می‌شود شرکت اسرائیلی NSO این جاسوس‌افزار را در اختیار کشورهای مختلفی قرار داده است.

اخبار منتشر شده حکایت از آن دارد که از سال ۲۰۱۶ به این سو، از بیش از ۵۰ هزار اطلاعات ذخیره شده در تلفن‌های هوشمند از طریق استفاده از این نرم‌افزار رمزگشایی شده است.

این جاسوس‌افزار قادر به رمزگشایی از پیام‌رسان‌های واتس‌اپ و همچنین سیگنال بوده است. گفته می‌شود که اطلاعات روزنامه‌نگاران و خبرنگاران خبرگزاری‌های فرانسه، رویترز، آسوشیتدپرس و همچنین روزنامه‌های نیویورک تایمز، لوموند و ال‌پائیز، خبرنگاران فرستنده‌های خبری الجزیره، رادیو اروپای آزاد و همچنین سی‌ان‌ان هدف این جاسوسی بوده‌اند.

فون در لاین خواستار تحقیق پیرامون این موضوع شده است. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید کرده مطبوعات آزاد یکی از ارکان اتحادیه اروپا است. میشل باچله نیز خواستار پیش‌بینی قواعدی شده که مانع از فروش و استفاده از چنین فناوری‌هایی می‌شوند.

شماره تلفن‌هایی که مورد جاسوسی قرار گرفته‌اند از جمله متعلق به کشورهای مجارستان، مراکش، جمهوری آذربایجان، بحرین، قزاقستان، مکزیک، رواندا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی بوده‌اند.