نگرانی نشریه سپاه از سفر قالیباف: اتفاقی نیفتد دردی روی دردهای مردم اضافه میشود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سفر تبلیغاتی قالیباف به استان خوزستان که با پوشش وسیع رسانه ای صورت گرفت، نگرانی‌هایی را در میان جریان اصولگرا و مدافعان آنها در سپاه پدیده آورده است. درحالی که رسانه‌هایی ماند مشرق حمایت حداکثری از قالیباف دارند، نشریه داخلی سپاه نسبت به تبعات این سفر هشدار داده است.

نشریه اخبار تحلیل های دفترسیاسی سپاه در گزارش اصلی روز شنبه ۱۵ شهریور ماه ۹۹ خود با تحلیل و واکاوی سفر قالیباف به خوزستان و ضمن «مثبت دانستن» این سفر و تقویت «بعد نظارتی» مجلس نسبت به اینکه این سفر نتیجه ای در بر نداشته باشد احساس خطر کرده می نویسد: «حضور ساده و در عین‌ حال جدی و مصمم یکی از سران قوا در بین مردم خاصه مناطق محروم، پدیده امیدوارکننده و موردنیاز کشور است، اما باید مراقبت کرد مردم در یک بازه زمانی مشخص ثمرات این سفرها را لمس کنند و اگر چنین چیزی رخ ندهد، دردی بر روی دردهای قبلی اضافه خواهد شد. تحقق این مهم از مسیر تعامل جدی و فعالانه سه قوه، بخصوص دولت و مجلس می‌گذرد.»

به نظر می رسد آش تبلیغ گسترده این سفر آنقدر شور شده که این احساس نگرانی را پدیده آورد است. با وجود تبلیغات گسترده جریان حامی اصولگرایان در انتخابات ۹۸ و ورود آنها به مجلس (در غیاب اکثریت مردم) آنچه درباره «گشایش های اقتصادی» وعده داده بودند محقق نشد. حالا نیز با نمایش‌های پرسروصدای سفرهای استانی متوجه شدند که خروجی این سفرها تنها افزایش انتظارات مردمی است و به زودی آنها باید جواب وعده های داده شده را نه در تهران، بلکه در خوزستان به مردم بدهند.

پیشتررئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به سفر رئیس مجلس و برخی از نمایندگان به استان خوزستان، گفت: انجام چنین سفرهایی با هدف عمل به وظیفه نظارتی مجلس انجام می‌شود.

محمدرضا رضایی‌‌کوچی با اشاره به سفر رئیس مجلس و برخی از نمایندگان به استان‌ خوزستان، گفت: با توجه به اینکه قانون‌گذاری و نظارت دو وظیفه نمایندگان طبق قانون اساسی است، چنین سفرهایی با هدف انجام وظیفه نظارتی انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه با توجه به کافی بودن قوانین، مجلس توان خود را بر بعد نظارت معطوف کرده است، افزود: سفر رئیس مجلس و برخی نمایندگان به استان خوزستان در راستای نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مختلف در مسیر اجرای مصوبات صورت گرفته و تداوم نیز خواهد داشت.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سفر به استان‌های مختلف میزان عمل به وعده‌ها و مصوبات از سوی دستگاه‌های اجرایی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اضافه کرد: هدف مجلس از چنین سفرهایی کمک به رفع مشکلات مردم و تلاش برای آبادانی کشور است.

رضایی‌‌کوچی با اشاره به اینکه مجلس با چنین سفرهایی پیگیر نحوه هزینه‌کرد بودجه‌های اختصاص یافته نیز خواهد شد، گفت: باید با چنین پیگیری‌های اجرای مصوبات مجلس را از دولت بخواهیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در خلال انجام سفرهای نظارتی بسیاری از کاستی‌ها احصا می‌شوند، افزود: سفر به خوزستان که همراه با رئیس مجلس انجام شد نشان داد که قوه مقننه باید بیش از پیش روی بعد نظارتی خود متمرکز شود تا به این ترتیب مشکلات مردم رفع شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نباید با انتقادهای دور از واقع ارزش‌ انجام وظیفه نظارتی مجلس با چنین سفرهایی کم شود.