نگرانی کسب و کارهای اینترنتی در ایران از تصویب محدودیت‌های جدید در مجلس: مهم‌ترین حمایت دولت، کاهش دخالت‌ و محدودیت غیرضروری است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطرح موسوم به ”صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های های اجتماعی ” امروز در دستور کار مجلس ایران قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جلسات علنی این هفته مجلس ایران امروز، سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شود و بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان درباره رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌ها‌ در دستور کار این هفته نمایندگان مجلس قرار دارد.

بررسی این طرح که از آن به عنوان اقدامی جهت محدودتر کردن دسترسی کاربران به اینترنت نام برده شده، با نگرانی هایی در بین کاربران همراه بوده است.

بر اساس ماده یک این طرح همه پیام‌رسان‌های از داخلی و خارجی باید مجوز فعالیت در ایران دریافت کنند و متعهد به رعایت تکالیف و الزامات شوند.

بر این اساس، سرویس‌دهندگانی که به این الزامات تن ندهند طبق ماده ۲۷ این طرح فیلتر و مسدود می شوند.

هم زمان، چهل و هشت کسب و کار اینترنتی در ایران با صدور بیانیه ای خواهان تجدید نظر در این طرح و توقف بررسی آن شده اند.

در پای این بیانیه نام شرکت هایی مانند فیلیمو، نماوا، دیجی کالا، اسنپ، شیپور، دیوار، سینماتیکت، شاتل و علی بابا به چشم می خورد.

این کسب و کارهای اینترنتی در بیانیه خود گفته اند که همانند مردم به این طرح اعتراض دارند.

در بیانیه این گروه نوشته شده است: ”این‌گونه اقدامات سلبی هم به اعتماد کاربران لطمه می‌زند و هم امید نیروی انسانی فعال در این صنعت را کاهش می‌دهد. ما مصرانه می‌خواهیم از تجربه‌های شکست‌خورده پیشین درس گرفته‌ شده و از اقداماتی که با منطق دنیای دیجیتال سازگار نیست اجتناب شود. ”

آنها همچنین نوشته اند: ”مهم‌ترین حمایتی که دولت و نهادهای سیاست‌گذار می‌توانند از کسب‌وکارهای ایران داشته‌باشند کاهش دخالت‌ها و رفع ده‌ها مجوز و محدودیت غیرضروری است که هر روز بر ما تحمیل می‌شود. ”

طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی در حالی قرار است در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار بگیرد که احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران از ابراهیم رییسی، رییس جمهوری منتخب خواسته است استفاده از اینترنت را برای کاربران محدود و طرح اینترنت ملی را اجرایی کند.

آقای خاتمی شنبه گفت: ”اینترنت ایران مانند روسیه باشد که خبری از فضای مجازی آمریکا در آن نیست. ”