نیروهای آمریکایی بار دیگر در عربستان مستقر می‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی، از تصمیم ملک سلمان، پادشاه این کشور برای حضور نیروهای آمریکایی در عربستان خبر داد.

به گزارش وبسایت ایران اینترنشنال، در پی اعلام تصمیم عربستان سعودی برای حضور نیروهای آمریکایی در خاک این کشور، خبرگزاری رویترز شامگاه جمعه ۲۸ تیرماه در گزارشی نوشت که پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، گفته است استقرار نیروهای آمریکایی در عربستان، در راستای مواجهه با تهدیدهای جدی موجود در منطقه است.

 پیشتر گفته شده بود که ۵۰۰ نظامی آمریکایی قرار است در یک پایگاه هوایی در شرق ریاض، پایتخت عربستان، مستقر شوند. این تصمیم به دنبال تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا اعلام می‌شود. در آخرین مورد از تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا، روز پنجشنبه دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، در یک نشست خبری اعلام کرد که ناو یو.اس.اس.باکسر یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرده است. با این حال، مقام‌های دولتی-نظامی جمهوری اسلامی خبر سرنگونی پهپاد ایرانی را رد کردند. روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار ویدئویی مدعی شد که پهپاد ایرانی حاضر در منطقه، «هیچ گونه اقدام غیرمتعارف و تهدید کننده‌ای را ثبت و مشاهده» نکرده است. در پاسخ، ترامپ روز جمعه در کاخ سفید ادعای روز پنجشنبه خود را تکرار کرد که پهپاد ایرانی بدون شک از سوی آمریکا سرنگون شده است.

 از سال ۲۰۰۳، پس از پایان جنگ در عراق، که نیروی آمریکایی از عربستان خارج شده‌اند؛ این برای نخستین بار است که در پی تنش‌های موجود در منطقه، دوباره اجازه استقرار نیروهای آمریکایی در خاک عربستان صادر می‌شود.

نیروهای آمریکایی به مدت تقریبا ۱۲ سال، از  زمان عملیات نظامی موسوم به «توفان صحرا» در سال ۱۹۹۱ و حمله عراق به کویت،در عربستان حضور داشتند.

در اوج جنگ عراق، علاوه بر چند هزار نظامی آمریکا، ارتش ایالات متحده در حدود ۲۰۰ جنگنده در یک پایگاه هوایی در ۸۰ کیلومتری جنوب ریاض، مستقر کرده بود.