نیما شهبازی نابغه ایرانی برنده جایزه یک میلیون دلاری هوش مصنوعی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نیما شهبازی نابغه ایرانی از دانشگاه صنعتی شریف ایران و دارنده مدرک دکترا از دانشگاه یورک که در عرصه علوم کامپیوتری فعالیت دارد، اخیرا رکورد Zillow که یکی از بزرگترین پلتفرم های آنلاین املاک و مستغلات ایالات متحده است را شکست و موفق به کسب ارزنده ترین جایزه هوش مصنوعی به ارزش یک میلیون دلار شد. هدف از این رقابت، کاهش میزان خطای این وب سایت به زیر ۴ درصد بود.

به واسطه موفقیت در مسابقه پردازش داده Kaggle، مدل های نیما جزء ۱۰ مدل برتر جهان معرفی شد. وی دستاوردهای متعددی در این زمینه از آن خود کرده است.

پیش از این وی بنیانگذار شرکت Deepnify (یک شرکت ارائه دهنده نرم افزار) بود که در حوزه کاهش ضایعات غذایی فعالیت داشتند. او همچنین در پیش بینی Forex and Stock Market نقش ایفا کرد. در حال حاضر وی رئیس شرکت mindle در تورنتو می باشد که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارد.

جایزه ۱ میلیون دلاری پروژه Zestimates در سال ۲۰۱۹
این رقابت بین ۳۸۰۰ تیم از ۹۱ کشور انجام گرفت. او به همراه دو شریک همتای خود از آمریکا و و مراکش توانستند یک سیستم هوش مصنوعی طراحی کنند که با ارزیابی خودکار قادر است براساس داده ها قیمت فروش ۱۱۰ میلیون ملک در سطح امریکا را تعیین نماید.

در ادامه دستاوردهای این استاد بزرگ کامپیوتر عنوان شده است:

برنده Challenge ACM WSDM در سال ۲۰۱۸
وی از برندگان ACM Recommendation Challenge در سال ۲۰۱۸ است که موفق به کسب رتبه دوم در مقابل بیش از ۱۰۰ تیم داده کامپیوتری شد. این الگوریتم دستاوردی برای کشورهای پیشرو آسیایی در زمینه پیشنهاد موزیک به شمار می رود.

برنده جایزه رقابت های Mercari
نیما دومین برنده جایزه رقابت های Mercari Kagglle در حضور بیش از ۲,۰۰۰ رقیب می باشد. Mercari مطرح ترین اپلیکیشن خرید ژاپنی است که به صورت اتوماتیک قیمت محصول را در اختیار فروشنده قرار می دهد.

برنده جایزه چالش بزرگ Two Sigma Financial Modeling
وی در این چالش در رقابت برابر با ۲,۰۰۰ تیم موفق به کسب رتبه دوم شد. این مدل در بازارهای مالی کارایی دارد و در کمترین زمان ممکن به محاسبه پیش بینی های مالی می پردازد.

برنده جایزه رقابت پیش بینی Rossmann Sales
همچنین این دانشمند ایرانی در رقابت Rossmann Store Sales Kaggle در برابر ۳,۷۳۸ علوم داده در جایگاه دوم خوش درخشید. فروشگاه دارویی Rossmann با بیش از ۳,۰۰۰ شعبه دارویی در ۷ کشور اروپایی فعالیت دارد. این مدل با استفاده از تاریخچه داده های فروش و داده های محصول، میزان فروش روزانه را پیش بینی می کند.

برنده جایزه رقابت Home Depot Search Relevance
وی در رقابت Home Depot Search Relevance برابر ۲,۰۰۰ تیم علوم داده ها رتبه دوم این رقابت را از آن خود کرد. این الگوریتم  به منظور پیش بینی دقیق نتایج جستجوی مرتبط در حوزه تجربه خرید مشتری طراحی شده است.

جایگاه هفتم در ICDM 2015 Drawbridge Cross-Device Connections
کسب رتبه هفتم در رقابت ICDM 2015 Drawbridge Cross-Device Connections در برابر ۳۴۰ تیم از دیگر دستاوردهای این نابغه ایرانی می باشد. این مدل با ایجاد اتصالات کاربری منحصر به فرد در سطح دستگاه های دیجیتال به بازاریابان در شناسایی کاربران فردی همزمان با تغییر آنها بین دستگاه ها کمک می کند.

فینالیست در رقابت Grupo Bimbo Inventory Demand Forecasting
نیما رتبه هفتم رقابت Grupo Bimbo Inventory Demand Forecasting را در برابر ۱,۹۶۹ تیم از آن خود کرد. پیش از این مدل، Grupo Bimbo به طور مستقیم میزان فروش روزانه کارکنان را بر حسب تجربه شخصیشان محاسبه می کرد. اما این مدل به منظور کمک به حداکثر فروش Grupo Bimbo و حداقل بازدهی، میزان فروش روزانه را بر حسب تاریخچه داده های فروش، داده های محصول، داده های فروشگاه و شرایط اقلیمی پیش بینی می کند.

جایگاه پنجم در رقابت IEEE BIG DATA Bosch Production Line Performance
نیما عضوی از تیمی بود که موفق به کسب رتبه پنجم رقابت IEEE BIG DATA Bosch Production Line Performance شدند. Bosch محصولات با کیفیت را با کمترین قیمت به کاربر نهایی می رساند.