نیویورک‌تایمز: روسیه به «طالبان» برای کشتن نیرو‌های ائتلاف در افغانستان پیشنهاد «جایزه» داده بود / روسیه: این گزارش جعلی است / طالبان: می‌خواهند ما را بدنام کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی طالبان با رد گزارش نیویورک تایمز گفت که اعضای این گروه پیوندی با واحد جاسوسی کشوری دیگر ندارند و این گزارش صحت ندارد.

سخنگوی طالبان با رد گزارش نیویورک تایمز گفت که اعضای این گروه پیوندی با واحد جاسوسی کشوری دیگر ندارند و این گزارش صحت ندارد.

نیویورک‌تایمز گزارش کرد، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که یک واحد از اطلاعات ارتش روسیه به صورت محرمانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان “جایزه” پیشنهاد داده بود.

در پاسخ “ذبیح‌الله مجاهد”، سخنگوی طالبان معتقد است که چنین ادعاهایی برای بدنام کردن طالبان است.

وی افزود: «کشتن و ترورهای هدفمند ما از سال‌ها پیش وجود داشته و ما از منابع خود این اقدامات را صورت دادیم. این موضوع پس از توافق با آمریکایی‌ها تغییر کرده؛ جان آنها تضمین شده است و ما به آنها حمله نمی‌کنیم.»

به گزارش یورونیوز، طالبان همچنین در بیانیه جداگانه نیز گفت: «هدف از اینگونه تبلیغات این است که در مقابل خروج نیروهایی آمریکایی مانع ایجاد شود و اذهان حامی صلح در آمریکا ضعیف و مشوش شود.»

در این بیانیه تاکید شده است که طالبان ابزار دست هیچ کسی نیست که برای اهداف دیگران استخدام شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در این باره اطلاعات ارائه شده در این گزارش را جعلی توصیف کرد و گفت: «چنین اخبار جعلی تنها به سطح پایین مهارت آژانس‌های جاسوسی ایالات متحده خیانت می‌کند.»

کاخ سفید اعلام کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا از اطلاعات ادعایی مبنی بر اینکه یک واحد اطلاعاتی روسیه برای کشتن نظامیان آمریکایی از طالبان در افغانستان کمک خواسته و برای این کار جایزه می‌داد، اطلاع نداشته است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید شنبه در بیانیه‌ای گفت: ایالات متحده روزانه هزاران گزارش اطلاعاتی دریافت می‌کند و آن‌ها را مورد ارزیابی دقیق قرار می‌دهد. در حالیکه کاخ سفید معمولا درباره اطلاعات یا ملاحظات داخلی اظهار نظر نمی‌کند، مدیر سیا، مشاور امنیت ملی و رئیس دفتر، همگی می‌توانند تایید کنند که نه رئیس‌جمهوری آمریکا و نه معاون او از گزارشی درباره روسیه در افغانستان اطلاع نداشتند. در گزارش نیویورک تایمز هم به اشتباه آمده است که رئیس‌جمهوری ترامپ از این موضوع مطلع بوده است.

روز جمعه روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به نقل از منابع دولتی نامشخص گزارش داد، یک گزارش اطلاعاتی که مدعی است مسکو به شبه‌نظامیان مسلح در افغانستان پول می‌داد تا سربازان آمریکایی را ترور کنند، به اطلاع ترامپ رسیده است. این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت، ترامپ هنوز اقدامی درباره این گزارش نکرده است.

روز شنبه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با رد این گزارش‌ها گفت، هدف این شایعات کارشکنی در مسیر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است. این سخنگو تاکید کرد که فعالیت‌های طالبان به هیچ نهاد اطلاعاتی یا کشور خارجی مرتبط نیست.

یک نماینده وزارت خارجه روسیه هم شنبه گفت، این گزارش‌ها اخبار جعلی هستند و هدفشان تخریب روند صلح افغانستان است. به گفته این دیپلمات روس، این حقیقتی شناخته شده است که جامعه اطلاعاتی آمریکا یک شبکه درآمدزایی جایگزین حین حضور در افغانستان ایجاد کرده است و این شامل قاچاق مواد مخدر، تقاضای پول از شبه‌نظامیان برای عبور خودروها و لغو قراردادهای نظامی که پول آن‌ها را مالیات‌دهندگان آمریکایی پرداخت کردند، می‌شود.  

براساس گزارش نیویورک تایمز، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که یک واحد از اطلاعات ارتش روسیه به صورت محرمانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان “جایزه” پیشنهاد داده بود.

طبق این گزارش، آمریکا چند ماه قبل به این نتیجه‌ رسیده بود که این واحد اطلاعات ارتش روسیه که با “تلاش‌های ترور و سایر عملیات محرمانه در اروپا با هدف بی‌ثبات کردن غرب یا انتقام از خائن‌ها” ارتباط داشته، سال گذشته میلادی به صورت محرمانه جایزه‌هایی را برای انجام حملات موفقیت‌آمیز پیشنهاد کرده بود.

این مقام‌ها گفتند، گمان می‌رود شبه‌نظامیان یا عناصر مجرم مسلح که از نزدیک با آن‌ها همکاری دارند، مقداری از پول جایزه را گرفته‌اند. ۱۲ نیروی آمریکایی در ۲۰۱۹ در جریان درگیری با این شبه‌نظامیان کشته شدند اما هنوز مشخص نیست که کدام یک از این موارد با ظن دریافت جایزه بوده است.

براساس گزارش نیویورک تایمز، یافته‌های اطلاعاتی به دست دونالد ترامپ رسید و شورای امنیت ملی کاخ سفید این مساله را در یک نشست فوری اواخر مارس مورد بررسی قرار داد. مقام‌ها یک فهرست از گزینه‌های بالقوه را ارائه کردند که با شکایت دیپلماتیک از مسکو و درخواست برای توقف آن آغاز شده و در ادامه افزایش یک سری تحریم‌ها و واکنش‌های احتمالی را در بر می‌گیرد اما کاخ سفید هنوز هیچ اقدامی را تایید نکرده است.

براساس این گزارش، عملیاتی با هدف تشویق به کشتن سربازان آمریکایی و نیروهای ناتو می‌تواند “تشدید قابل توجه و تحریک‌آمیزی” باشد که به گفته مقامات آمریکایی و افغان با پشتیبانی روسیه از طالبان صورت می‌گیرد و این نخستین باری است که واحد جاسوسی روسیه برای سازماندهی چنین حملاتی علیه نیروهای غربی شناسایی شده است.

گفته می‌شود این ارزیابی‌های اطلاعاتی براساس دست‌کم بخشی از اعتراف شبه‌نظامیان بازداشتی افغان و مجرمان حاصل شده باشد.

مقام‌های آمریکایی همچنین ادعا کردند که روسیه ممکن است برای گرفتار کردن آمریکا برای مدتی طولانی‌تر در افغانستان به منحرف کردن مذاکرات صلح دست بزند. مقام‌های اطلاعاتی غربی گفته‌اند، واحد اطلاعات ارتش روسیه که بیش از یک دهه از فعالیتش می‌گذرد، از سوی کرملین برای انجام کمپینی به منظور بی‌ثبات کردن غرب از طریق “خرابکاری، ترور و تخریب” مامور شده است.

One thought on “نیویورک‌تایمز: روسیه به «طالبان» برای کشتن نیرو‌های ائتلاف در افغانستان پیشنهاد «جایزه» داده بود / روسیه: این گزارش جعلی است / طالبان: می‌خواهند ما را بدنام کنند

 • تیر ۸, ۱۳۹۹ در t ۸:۰۸ ب٫ظ
  Permalink

  اگر در یک شبکه تلویزیونی اخبار کرونا را اینجوری بدهند
  ژاپن خیز دوباره کرونا : مبتلای جدید ۶۰ نفر ، کل کشته ۹۷۰ نفر ، کل مبتلا ۱۸ هزار نفر
  روسیه شیب نزولی : مبتلا ۶۳۰ هزار نفر ، کشته از نه هزار نفر گذشته ، مبتلا در روز هفت هزار نفر
  حتی اگر فرض کنیم روسها دروغ نمی گویند
  به این گونه خبر رسانی چی میگین ؟ به این رسانه چی میگین ؟
  ۱)جاکشان دروغ پرداز روسیه در این رسانه هستند
  ۲) تروریست های کرد ، مزدوران ملای روسی ، مارکسیست های استالینیست تو این رسانه هستند
  ۳) پول این رسانه از روسیه و عربستان و امارات (صندوق قرض الحسنه جدید پوتین) می اید
  ۴) کلا مشتی جاکش دلال مارکسیست مغزشسته اینجا جمع شده اند تا ملاهای روسی و روسیه را به هر قیمتی حفظ کنند . بی شرمانی که انچه را می نویسند نمی خوانند . مثل خامنف ، خوئینی ها ، پوتین ، قذافی ، مادورو روحانف ، پینو کیو ظریف ، صدام ، اسد ، خاتمی…. فقط چرند میگویند این رسانه هیچ کس نیست جز ایران عنتر نشنال روسیه کردی استالینیستی سعودی السیسی نژاد پوتینیست که به طالبان پول میدهد که سربازان امریکایی و انگلیسی را در افغانستان بکشند .
  مملکت ما اسیر این توده ایهای بی شرف است در ۸۰ سال گذشته

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.