نیویورک تایمز: افزایش غنی‌سازی باعث می‌شود ترامپ برنامه بمباران تاسیسات ایران را اجرایی کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ نیویورک تایمز در تحلیلی به پیامدهای افزایش اورانیوم غنی‌شده توسط ایران پرداخت.


به گزارش ایلنا به نقل از نیویورک تایمز، تهران به بازرسان بین‌المللی اخطار داده است که در تلاش برای افزایش بی‌سابقه درصد غنی سازی اورانیوم در سایت فردو است.


این رسانه در ادامه نوشت: این تصمیم باعث می شود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برنامه بمباران تاسیسات اتمی ایران را اجرایی کند. این در حالی است که گزارش‌هایی در مورد هدف قرار دادن برخی اهداف آمریکایی‌ها از سوی ایران دریافت شده است‌.


این گزارش می‌افزاید: از سویی دیگر مشخص نیست که آیا تصمیم ایران برای غنی‌سازی پاسخی به کشته شدن دانشمند، محسن فخری‌زاده بود که آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل وی را به عنوان نیروی راهنمای طراحی سلاح هسته‌ای می دانستند یا دلیل دیگری دارد؟ البته مقامات ایرانی قول داده‌اند انتقام قتل وی را بگیرند.


در این گزارش آمده است: اورانیوم غنی شده در سطحی که ایران اعلام کرده به این کشور این توانایی را می‌دهد که ظرف شش ماه کل موجودی خود را به سطح بمب نزدیک کند و همه این موارد ممکن است تحریک کننده ترامپ برای حمله علیه ایران باشد چرا که فقط سه هفته پیش و پس از خبر پیشرفت‌های ناچیز در اندازه ذخایر هسته‌ای ایران، دونالد ترامپ از مشاوران خود در مورد گزینه‌های نظامی برای جلوگیری از تولید سوخت در این کشور نظرخواهی کرد.


نیویورک تایمز می‌افزاید: طرح افزایش سطح غنی‌سازی از سوی ایران با بیانیه‌های تهدید متقابل میان مقامات ایرانی و آمریکایی در آستانه سالگرد ترور قاسم سلیمانی در عراق نیز همزمان شده است اما هدف اصلی از طرح افزایش غنی سازی ممکن است وادار کردن جو بایدن برای بازگشت سریع به برجام باشد. این در حالی است که تحریک‌های منطقه‌ای، افزایش اورانیوم و درگیری میان ایران و آمریکا کار بایدن برای بازگشت به برجام را سخت می‌کند.