هاشمی طبا: فحاشان به روحانی بگویند باید دقیقا چه کار کرد/ بعید است مسائل ما با آمریکا حل شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، هاشمی طبا گفت: مشکل این است که آمریکا گفته ما در رابطه با مسائلی نظیر مسائل موشکی هم باید مذاکره کنیم که قابل مذاکره نیست. در واقع شرایطی برای مذاکره مطرح شده که معلوم نیست به نتیجه برسد.

مصطفی هاشمی طبا در گفت و گو با«صبح ما» درباره فرصت ایجاد شده برای ایران پس از پیروزی بایدن گفت: اینکه اصولگرایان می گویند اگر ما مذاکره کنیم «خوب» است و اصلاح طلبان کار را خراب می‌کنند، یعنی آنها اصل «مذاکره» را قبول دارند. برخلاف نظر مقام معظم رهبری که بارها گفته اند مذاکره مستقیم نمی کنیم، این آقایان تازه می‌گویند اگر ما مذاکره کنیم اشکال ندارد.

وی افزود: مسلم است که این حرفی اشتباه، ناپخته و نسنجیده است. زیرا مذاکره‌کننده باید قوی باشد نه اینکه عده‌ای بگویند اگر ما مذاکره کنیم موفق می‌شویم. همه چیز بستگی به این دارد که چه کسی برای مذاکره برود. و چقدر در مواضع خود دقیق باشد. اینکه  دو حزب باشد و یکی از آنها بگوید اگر ما مذاکره کنیم خوب است و شما مذاکره کنید بد، حرف نسنجیده‌ای است.

هاشمی طبا در رابطه با علت نگرانی برخی ها از موفقیت دولت روحانی برای مذاکره احتمالی با آمریکا گفت: این بحث «سیاسی» است. زیرا این گونه نیست که پس از روی کار آمدن بایدن سریعا بخواهیم برویم و مذاکره کنیم. از سوی دیگر، پیداست که مذاکره باید در چهارچوب برجام بوده و غیر از آن نمی توان مذاکره کرد. چارچوب برجام نیز همان مسائل هسته ای است. همچین معلوم نیست مذاکره به کجا برسد و چه بشود. آنها چه شرایطی را مطرح کنند و ما چه شرایطی داشته باشیم. بنابراین باید برنامه های داخلی خود را دنبال کنیم و سامان دهیم.

هاشمی طبا در رابطه با احتمال مذاکره با آمریکا در دولت روحانی گفت: همانطور که آقای ظریف گفتند اگر آمریکا به برجام برگردد و تحریم‌ها را بردارد ممکن است مذاکرات به جریان بیفتد. در برجام هم قرار بود هر چند وقت یک بار در رابطه با مسائل مربوطه، طرفین با هم مذاکره کنند. بنابراین اگر آمریکا پایبند به برجام باشد و تحریم ها را بردارد در این چهارچوب طبق گذشته «ممکن است» مذاکراتی صورت گیرد.

او در رابطه با موانع دولت برای مذاکره با آمریکا گفت: مشکل این است که آمریکا گفته ما در رابطه با مسائلی نظیر مسائل موشکی هم باید مذاکره کنیم که قابل مذاکره نیست. در واقع شرایطی برای مذاکره مطرح شده که معلوم نیست به نتیجه برسد. همانطور که دیدیم آقای پمپئو نیز برای مذاکره دوازده شرط گذاشته بود. بنابراین در اینجا دیگر فرق نمی کند اصولگرا مذاکره کند یا اصلاح طلب. ما مشکلات زیادی داریم و نمی توانیم چشم به این بدوزیم که مسائل مان با آمریکا حل خواهد شد یا نه و من بعید می دانم که مساله حل شود.

هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که حرف آقای قالیباف درست است و مشکلات ما به پاستور ربط دارد و یا صحبت های آقای روحانی، که مشکلات کشور را به کاخ سفید ارجاع دادند، گفت؟ مشکل ما به هر دوی این موارد ربط  دارد. هم روابط خارجی و تحریم‌ها و هم سیاست های داخلیِ ما مشکل دارد. اما اینکه همه آقای روحانی را مورد انتقاد قرار می دهند، بگویند او باید چه کار می‌کرد؟ البته انتقاد به آقای روحانی وارد است. ولی کسانی که به آقای روحانی انتقاد دارند، دقیقا بگویند او چه کاری باید انجام می داد و یا الان باید چه کاری انجام دهد؟ چرا هیچ کس راه کاری ارائه نمی دهد و تنها فحاشی صورت می گیرد. هنری که تاکنون مجلس یازدهم به خرج داده این است که دوباره به اسم یارانه‌ کالای اساسی، پول توزیع کند. این که راه حل نیست. راهکار این است که درآمدها و هزینه ها بالانس شوند.

تحریم ها نقش بزرگی در این وضعیت داشته اند. یادمان نرفته که بعد از برجام، تورم به ۹درصد رسید. بعد از بازگرداندن تحریم های آمریکا دوباره مشکلات ما آغاز شد. و این را هیچ کس نمی تواند حل کند حتی مجلس، از این رو حرف هایی که نمایندگان می زنند چندان قابل اعتنا نیست.

او در ادامه گفت: باید سیستم جدیدی طراحی شود تا بتوانیم با تحریم‌ها مقابله کنیم و روی پای خودمان بایستیم. تمام سیستم های ما مربوط به گذشته است. سیستم اقتصادی ما نیز تقلیدی از دوره ای است که ما تحریم نبودیم. حتی بسیار مشابه دوران قبل از انقلاب است. بودجه بندی، هزینه ها و همه‌ روابط اقتصادی ما، مشابه دوران گذشته است. در حالی که باید برای حل مشکلات فکر جدیدی کرد.