هانت: پاسخ ما به ایران حساب‌شده و قدرتمند خواهد بود‎

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، جرمی هانت امکان اقدام نظامی در واکنش به ایران را رد کرده، اما هشدار داده که اگر آزادی حمل و نقل دریایی در منطقه به خطر بیفتد، تهران بازنده اصلی خواهد بود

به گزارش رادیو فردا، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، به جمهوری اسلامی هشدار داد که لندن به اقدام نیروهای ایرانی در توقیف نفتکش بریتانیایی پاسخی «حساب‌شده، اما قدرتمند» خواهد داد.

آقای هانت اظهار داشت که درباره شرایط به وجود آمده با مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت‌وگویی داشته و همچنین گفت‌وگویی نیز با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف خواهد داشت.

وی عنوان کرد، اقدام نیروهای ایرانی «کاملا غیرقابل قبول است. ما به شیوه‌ای حساب‌شده، اما قدرتمند به آن پاسخ خواهیم داد.»

سپاه پاسداران ایران روز جمعه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی «استینا ایمپرو» را در تنگه هرمز توقیف کرده است. ساعاتی بعد از آن گزارش شد که یک ابرنفتکش با پرچم لیبریا نیز که در اختیار بریتانیاست در این منطقه توقیف شده است. اما خبرگزاری‌های ایرانی به نقل از «منابع مطلع نظامی» این گزارش را تکذیب کردند و نوشتند که این نفتکش به مسیر خود به سمت عربستان سعودی ادامه می‌دهد.

مجموعه این اقدامات دولت بریتانیا را واداشت تا در نشستی اضطراری به بررسی «راه‌های آزادی» نفتکش بریتانیایی بپردازد.

جرمی هانت در ادامه سخنان خود اگرچه امکان اقدام نظامی در واکنش به ایران را رد کرد، اما هشدار داد که اگر آزادی حمل و نقل دریایی در منطقه به خطر بیفتد، تهران بازنده اصلی خواهد بود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: «ما به گزینه‌های نظامی فکر نمی‌کنیم، بلکه در پی راهی دیپلماتیک برای حل و فصل مسئله هستیم. خیلی صریح می‌گویم که این مسئله باید حل شود.»

وی افزود: «اگر آزادی رفت و آمد کشتی‌ها به مخاطره بیفتد، ایران بزرگ‌ترین بازنده خواهد بود. پس به نفعشان است که به سرعت به اوضاع سامان ببخشند.»

سپاه پاسداران اعلام کرده که نفتکش «استینا ایمپرو» را به‌ علت «رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی» در تنگه هرمز توقیف کرده است. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که همین اقدام مهر تاییدی می‌زند بر نظر او که ایران کاری جز مشکل‌سازی ندارد.

آقای ترامپ تصریح کرده که در این ارتباط با مقام‌های بریتانیایی تماس خواهد گرفت.

گرت مارکیس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هم با اشاره به این تحولات گفت که ایالات متحده به همکاری با متحدان خود برای مقابله با اقدامات «مخرب ایران» ادامه می‌دهد.

شرکت کشتیرانی «استنا بالک» در بیانیه‌ای تایید کرده است که ساعت ۶ بعداز ظهر به وقت محلی، نفتکش استنا ایمپرو، ثبت شده در بریتانیا، به هنگام حرکت در آب‌های بین المللی در تنگه هرمز توسط چند قایق تندرو و یک هلیکوپتر به داخل آب‌های ایران هدایت شده است.

این شرکت همچنین اعلام کرده که ارتباطش با نفتکش استنا ایمپرو و ۲۳ خدمه آن قطع شده است.

پیشتر گزارش شده بود که نفتکش «استنا ایمپرو» با پرچم بریتانیا به طور ناگهانی مسیرش را به سمت آب‌های ایران تغییر داده، در حالی که مقصد آن عربستان سعودی بوده است.

گفته می‌شود این نفتکش از بندر فجیره امارات عازم بندر الجبیل عربستان بوده، ولی مسیرش را عوض کرده و به سمت آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.

1 دیدگاه برای «هانت: پاسخ ما به ایران حساب‌شده و قدرتمند خواهد بود‎»

 • تیر ۲۹, ۱۳۹۸ در t ۵:۵۳ ب٫ظ
  Permalink

  No to war, or Russian war mongering? Pro-Russian Marxists portraited themselves as Secular Democrat, Monarchist, human right activists have been protecting Russian made and backed Mullah regime for close to four decades by repeating this fake motto “No to war” but in fact they are not against war in Syria, Ukraine, Georgia, Croatia, and Bosnia by Russia. Or Russian, Cuban, and Mullahs intervene in Venezuela
  نه به جنگ یا جنگ طلبی روسی ؟

  شعار نه به جنگ انهم از طرف امریکا و اسرائیل و ناتو ، ۳۸ سال است این رژیم جنگ افروز که هر روز دست به یک اقدام جنگ طبانه انهم به عنوان استراتژی برنده امنیتی نظامی بدون هیچ پرده پوشی میزند ، را محافظت کرده . این سیاست امریکا و غرب را در سوریه و عراق و افغانستان مشغول کنیم تا به ایران حمله نکنند و اجازه دهند ما ( فقاهت بعثی اسلامی روسی) هر کاری می خواهیم در کشورهای همجوار و دور تا امریکای جنوبی انجام دهیم ، سیاست رسمی این رژیم است . سیاست اپوزیسیون همسو ( عمدتا توده ای ، فدایی ، ملی مذهبی ، گوادلوپیست سکولاریست دموکرات خلقی و تروریست های تجزیه طلب شوونیست ) هم در این ۳۸ سال دادن امکان عمل به این سیاست در سیاست های بین المللی با پشتیبانی روسیه و چین ، و در داخل و خارج در میان افکار عمومی مردم ایران با دو شعار فریبنده پوششی است :
  ۱) ما صلح طلبیم ، اصولا با جنگ مخالفیم ( اما هرگز به کشتار روس ها و ملاها در سوریه و مادورو و ارتگا در امریکای جنوبی و …. هیچ اعتراضی نمی کنند )، هیچ در برابر این جنگ افروزی ملاها مماشات و توجیه هم میکنند .
  ۲) ما با دخالت خارجی ( فقط امریکا و اسرائیل و ناتو و ترکیه البته) مخالفیم ( البته روسیه و ملاها در سوریه و کوبا و روسیه در ونزوئلا از نظر اینها دخالت خارجی نیست بلکه اینها انرا به گونه ای مثبت تشویق هم میکنند )
  اگر به اینها بود هنوز صدام و قذافی و حافظ اسد و میلوشویچ و … بودند و در کنار ملاها به بمب اتمی هم دست یافته بودند و با کمک شوروی و کاسترو وکیم تا کنون کره زمین را چند بار با خاک یکسان کرده بودند .
  اینها دست و پای امریکا و اسرائیل و اروپا را میبندند تا ملاها که از نظر نظامی بسیار ضعیفتر هستند و از نظرامنیتی در شرف فروپاشی در اثر تحریم ها و ندانم کاری های خودشان و مشروعیت قلابی امریکا ستیزانه خود هستند ، بتوانند مثلا به امریکا ضربه بزنند و ابرویی درمیان مغزشستگان مارکسیست اسلامی خود پیداکنند .
  مردم ایران شعار شاه باید برگردد را خیلی هوشمندانه انتخاب کردند و گره زدند به سوریه و لبنان و غزه را رها کن . دستپاچگی اپوزیسیون همسو با ملاها انها را واداشت جملگی ماسک سلطنت زده و شاهزاده جوان و سلطنت طلبان را هم مثل ملاهای انگلیسی ، به روسی ضد امریکا و اسرائیل و ضد جنگ تبدیل کنند . انواع گروهک های روسی با ماسک سلطنت و با حمایت و نفوذ همان اپوزیسیون همسو تشکیل و همه روزه در رسانه های وابسته رژیم در امریکا و انگلیس و فرانسه و هلند به عنوان کارشناس حاضر و به جای شخص اعلیحضرت رضا پهلوی مواضع روسی ، ضد امریکایی ، ضد جنگ ( فقط امریکا و اسرائیل و ناتو ) خودشان را به نام ایشان که امید اول مردم ایران هستند تبیین میکنند . رئیس جمهور بنی صدر (که او هم اتفاقا ضد جنگ است و برانداز ) هم در همه رسانه های فارسی و رسانه های فارسی زبان رسمی غرب سانسور کامل است . مجاهدین تکفیر شده ، مورد حمله سادیستی اپوزیسیون قلابی ، تنها گروهی هستند که خواهان سرنگونی رژیم حمایت شده روس گرایان به هر طریق ممکن ( چه لنینیستی ، چه بختیارگونه ) هستند . به همین دلیل این گروه ها از انها وحشت دارند وامریکائیان خواهان تغییر از سناتور فقید جمهوری خواه مک کین تا هوارد دین دموکرات و تا رودی جولیانی ترامپیست به جای اپوزیسیون قلابی همسو به انها رویکرد دارند .

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.