هانیه توسلی: قسمت‌های حضورم در زخم کاری با سانسور تکه‌تکه شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«هانیه توسلی»، بازیگر زن سینما و تلویزیون ایران در ویدیویی که آن را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده، گفته سکانس‌های حضورش در سریال اینترنتی «زخم کاری» تکه‌تکه شده‌اند و اعمال سانسورهای زیاد بر روی این سریال، موجب پایین آمدن کیفیت بازی بازیگران و کل سریال شده است.

او که هفته پیش نیز با انتشار تصویری سانسور شده از سریال زخم کاری، اعتراض خود را به سانسور بیان کرده بود، حالا گفته است: «تمام سکانس‌های من تکه‌تکه شدند. برخی عکس‌العمل‌ها در سکانس‌ها عجیب هستند چون جاهایی من می‌خندم و سوال برای مخاطب این است که چرا خندید؟ چون برخی قسمت‌های قبل از آن حذف شده‌‌اند. قسمت‌هایی که درآمده‌، به بازی ما آسیب رسانده‌اند. سانسور تا این حد برای من عجیب است. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم همه‌چیز را می‌دانند و می‌بینند… فکر نمی‌کنم سانسور راه حل مقابله با ترویج خشونت و یا هر چیز دیگری باشد.»

هاینه توسلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته است: «چیزی که ما اجازه داریم در سریال‌ها نشان دهیم، یک‌صدم چیزی است که در جامعه می‌بینیم. در صورتی که هرچه آدم به واقعیت نزدیک‌تر شود، می‌تواند کاربرد و اثر بهتری داشته باشد؛ چون ما الان داریم راجع به آدم‌های قصه‌ای صحبت می‌کنیم که همه آن‌ها به لحاظ اخلاقی مشکلاتی دارند و حالا باید ببینیم که تبعات آن چه می‌شود. نمی‌دانم؛ امیدوارم فضا کمی بازتر شود.»

هانیه توسلی در حالی اعتراض خود را بیان کرده است که قسمت هفتم سریال زخم کاری به دلیل اعمال ۱۲ مورد سانسور از سوی «ساترا»، چند روز توقیف شده بود.
«سازمان تنظیمات مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر» ملقب به ساترا که یکی از نهادهای زیرمجموعه سازمان حکومتی صداوسیمای ایران به شمار می‌رود، طی ماه‌های گذشته توانسته است با قانون جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم‌چنین ابلاغیه رییس قوه قضاییه، چتر مدیریت خود بر تولیدات ویدیویی در فضای مجازی را گسترده‌تر کند و همان مدل سانسورهای اعمال‌ شده بر تولیدات تلویزیون ایران را بر روی سریال‌های اینترنتی نیز اجرا کند.

روز گذشته نیز شش انجمن صنفی سینمایی در ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک، به اعمال «ممیزی‌های سلیقه‌ای، بی‌‌منطق و بی‌حد و مرز» از سوی صداوسیمای جمهوری اسلامی در شبکه نمایش خانگی اعتراض کردند.

در این بیانیه، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن‌های سینما، تئاتر و موسیقی، تنها راه ارتباط جامعه سینمایی با مردم، از طریق فضای مجازی عنوان شده و آمده بود: «ظاهرا این تنها مفر و مجال فعالیت هم بر گروهی که به بیماری مزمن تنگ نظری و ممیزی‌های سلیقه‌ای مبتلا هستند و عمدتا در سازمان صداوسیما به فعالیت خود ادامه داده و می‌دهند، خوش نیامده [است] و در پی آن هستند تا با تفکرات و سلایق فرسوده و مدیریت‌های شکست خورده‌ خود، خانواده سینمای ایران را که اکنون نیز در لبه پرتگاهی نگران کننده ایستاده [است]، به سوی سقوطی مهلک برانند.»

«محمدحسین مهدویان»، کارگردان سریال زخم کاری هم هفته پیش در قسمتی از نامه اعتراضی‌ خود خطاب به مدیران ساترا نوشته بود:‌ «چنان از درک واقعیات حاکم بر جامعه عاجزید که گویی بر چشم‌ها و گوش‌های‌تان مهر زده‌اند. به راستی شما در کدام جامعه زندگی می‌کنید و برای کدام مردم نسخه‌ می‌پیچید؟ اصلا جامعه و مردم را کنار بگذارید، آیا فرزندان خود را هم نمی‌بینید؟ بیچاره ما که مدیریت فرهنگ و هنر مان در سیطره‌ بی‌تدبیری شما است.»

طی چند روز گذشته، یک سریال دیگر به نام «میدان سرخ» هم از سوی ساترا توقیف شده است. «ابراهیم ابراهیمیان»، کارگردان این سریال خبر داده بود که دلیل توقیف این سریال، مخالفت ساترا با خواندن «فرزاد فرزین»، خوانند پاپ ایرانی برای تیتراژ سریال است و از نظر آن‌ها، فرزاد فرزین ممنوع از فعالیت در ایران است؛ ممنوعیتی که هنوز هیچ دلیل از سوی ساترا برای آن اعلام نشده است.