هجوم معترضان به فرمانداری سراوان در استان سیستان و بلوچستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بنا به گزارش‌ها، وضعیت در سراوان در استان سیستان و بلوچستان کماکان ملتهب است. در واکنش به تیراندازی روزهای گذشته نیروهای امنیتی به سمت سوخت‌بران در این منطقه، دیروز معترضان وارد ساختمان فرمانداری سراوان شدند و با ماموران پلیس درگیر شدند.

همزمان گزارش‌هایی از بازداشت شماری از معترضانی تجم عدیروز منتشر شده است. گزارش‌های متفاوتی درباره تعداد کشته‌ها منتشر شده، از دو نفر تا دهها نفر اما تایید این آمار به شکل مستقل ممکن نیست. سوخت بری در سیستان و بلوچستان، همچون کولبری، در کردستان، از دید حکومت ایران قانونی نیست، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تنها راه معیشت مردمی است که درگیر فقر و فلاکتند.

محمدعثمان قلندرزهی، از شخصیت‌های مذهبی اهل سنت در سیستان و بلوچستان: کشتار سوخت‌بران جنایت است، نباید آنها را به گلوله بست

محمدعثمان قلندرزهی، امام جماعت مسجد جامع الخلیل و مدیر جامعه اسلامیه مدینهالعلوم خاش در اطلاعیه‌ای حادثه مرزی بم‌پشت سراوان را «یکی از دردناک‌ترین جنایاتی که بر سر مسلمانان استان رخ داد»، خواند.

او سوخت‌بری را «بازی با جان مردم» که به گفته او «برای رزق و نان شب خانواده مجبور به این کار هستند» توصیف کرد و در ادامه نوشت: «نباید جلوی حمل سوخت گرفته شود و آنها [سوخت‌بران] را به گلوله بست».

در بخش دیگری از بیانیه این مقام مذهبی آمده است: ««افرادی که در این حادثه کشته شدند به خاطر تورم و گرانی و نداشتن شغل مناسب بود و غالب مردم برای نان روز و شب خود مجبور به این شغل خطرناک سوخت بری هستند اما حق آنها کشتن و به گلوله بستن و یتیم کردن فرزندان و بیوه نمودن همسرانشان و داغدار کردن پدر و مادرشان نیست بلکه فراهم کردم شغل و کار و کسب مناسب برای چنین مردم مظلومیست.»

محمدعثمان قلندرزهی هم از استاندار و فرمانداری منطقه سراوان خواسته است «عاملیت این جنایت را طبق قوانین الهی مجازات و فکری به حال معیشت مردم بکنند».

شامگاه دوشنبه چهارم اسفند منابع نزدیک به فعالان بلوچ از تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سوختبران در نقطه مرزی سراوان خبر دادند. در جریان این رویداد دست‌کم ده سوخت‌بر کشته و شماری نیز مجروح شدند.

صبح سه‌شنبه پنجم اسفند مردم خشمگین سراوان در اعتراض به این کشتار به ساختمان فرمانداری هجوم بردند. بر اساس گزارش منابع نزدیک به فعالان بلوچ در جریان این اعتراض پلیس به معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کرد و شماری از آنان را بازداشت کرد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان تیراندازی به سوخت‌بران و کشته شدن حداقل دو نفر را تائید کرد

محمدهادی مرعشی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان ظهر امروز در گفت‌وگو با صدا و سیما جمهوری اسلامی کشته شدن حداقل دو نفر از سوخت‌بران را تائید کرد اما مدعی شد که یک تن از آنان در داخل مرز پاکستان و بر اثر شلیک ماموران مرزبانی آن کشور کشته شده است.

او که صبح سه‌شنبه گفته بود به دلیل نداشتن اطلاعات نمی‌تواند در باره این رویداد اظهارنظر کند، تائید کرد که ماموران پاسگاه شمسر در نقطه مرزی سراوان به سوخت‌بران تیراندازی کرده‌اند اما مدعی شد که ماموران امنیتی پس از آن که سوختبران «به سمت پاسگاه شمسر حمله کردند»، «یک دستگاه موتور سیکلت را آتش زدند» و «قصد ورود به پاسگاه را داشتند»، «مجبور به تیراندازی شدند».

به گفته مرعشی در جریان تیراندازی ماموران پاسگاه حداقل یک نفر کشته شد و چهار تن نیز مجروح شدند. او تائید کرد که یک تن از مجروحان نیز در مسیر انتقال به بیمارستان جان داده است اما گفت که نمی‌داند او در آن سوی مرز مجروح شده است یا در داخل مرزهای ایران. مرعشی هجوم معترضان به ساختمان فرمانداری را هم تائید کرد و گفت که آنها «صحبت‌های مسوولان را بر نتابیدند و خساراتی را به اموال فرمانداری وارد کردند».

او مدعی شد که معترضان «بلافاصله متفرق شدند.» این مقام مسئول مدعی شد که دولت با همکاری نهادهای امنیتی و نظامی به سوخت‌بران اجازه داده تا «در حد مجاز» از «گذرگاه‌های مرزی تعیین شده» تردد کند و در ادامه سوخت‌بران را تهدید کرد در صورتی که « کار قاعده‌مند و به صورت قانونی انجام نشود قطعا همان حداقل‌هایی که ایجاد شده نیز قطع خواهد شد.» منظور او از گذرگاه‌های مرزی ایجاد شده طرح موسوم به «رزاق» است که به تازگی با توافق دولت به سپاه پاسداران واگذار شده است.

بر اساس این طرح به ساکنان مناطق در شعاع ۲۰ کیلومتری مرزها سهمیه بنزین تعلق بگیرد. سپاه پاسداران به عنوان مجری این طرح انتخاب شده است. معاون سیاسی استاندار بلوچستان پیشتر گفته بود هدف از اجرای این طرح «تبدیل قاچاق سوخت به تجارت سوخت است». فعالان بلوچ تا کنون هویت دست کم ده تن از کشته‌شدگان تیراندازی نیروهای سپاه به سوختبران را تأیید کرده‌اند.

معترضان به کشتار سوختبران بلوچ محور چابهار به راسک را مسدود کردند

در ادامه اعتراض به کشته شدن دست‌کم ده سوختبر بلوچ در سراوان، عصر سه‌شنبه پنجم اسفند مردم بومی محور چابهار به راسک را بستند. براساس گزارش منابع نزدیک به فعالان بلوچ مردم منطقه جکیگور با آتش زدن لاستیک این محور را مسدود کرده‌اند. صبح امروز نیز مردم معترض در سراوان پس از تجمع مقابل ساختمان فرمانداری به داخل ساختمان هجوم بردند. منابع نزدیک به فعالان بلوچ از تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان در جریان این اعتراض خبر دادند.

به گفته این منابع تعدادی از معترضان نیز به دست نیروهای امنیتی دستگیر شدند. نیروهای امنیتی ایران سه‌شنبه چهارم اسفند به سوخت‌بران شلیک کردند و دست‌کم ده تن را به قتل رساندند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان کشتار سوخت‌بران را جنایت خوانده و خواستار محاکمه و مجازات فوری عاملان این رویداد شده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏