هدف از ترور قاسم سلیمانی “ایجاد اختلاف بین سنی و شیعه” اعلام شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دادستان کرمان یکی از اهداف طرح ترور قاسم سلیمانی را “ایجاد اختلاف بین سنی و شیعه” و “برافروختن جنگ خانمان‌سوز عرب و عجم” عنوان کرد. به گفته این مقام قضایی، “اعضای تیم ترور” از جمله به اتهام “محاربه” محاکمه خواهند شد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان ضمن تشریح جزئیات “طرح ترور” قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، اعلام کرد که اعضای “تیم ترور” که به گفته او همگی دستگیر شده‌اند، از جمله به اتهام “محاربه و کمک به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه و متخاصم” محاکمه خواهند شد. اتهام محاربه در ایران می‌تواند مجازات اعدام را به همراه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، دادخدا سالاری امروز سه‌شنبه ۱۶ مهر (هشتم اکتبر) همچنین افزود که “تمامی عناصر اصلی و محوری ترور” همزمان با تاسوعا و عاشورا، ۱۸ و ۱۹ شهریورماه گذشته، توسط سازمان اطلاعات سپاه و با احکام قضایی “ظرف کمتر از ۱۰ ساعت در چندین نقطه مختلف مورد ضربه قرار گرفتند و دستگیر شدند”.

دادستان انقلاب کرمان سپس تأکید کرد که «اعضای تیم پروژه ترور به اتهام مشارکت در اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، محاربه و کمک به سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های بیگانه و متخاصم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.»

این مقام قضایی ایران از هویت و تعداد بازداشت‌شدگان جزئیات بیشتری ارائه نکرد. حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اما پنجشنبه گذشته تعداد دستگیرشدگان را “سه نفر” و زمان دستگیری آنان را قبل از تاسوعا و عاشورای گذشته اعلام کرده بود.

حسین طائب گفته بود که “سرویس‌های امنیتی عبری-عربی” برای اجرای طرح ترور قاسم سلیمانی “چندین سال” برنامه‌ریزی کرده بودند، اما نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و نیروی زمینی سپاه آن را ناکام گذاشتند.

کرمان زادگاه فرمانده سپاه قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران است و قاسم سلیمانی برای شرکت در برخی از مراسم عزاداری شیعیان به آنجا سفر می‌کند.

رئیس سازمان اطلاعات سپاه درباره جزئیات سوءقصد احتمالی به جان قاسم سلیمانی گفته بود: «در این طراحی قرار بود تیم تروریستی، محلی در جوار حسینیه مرحوم پدر سردار سلیمانی را خریداری کرده و با استقرار در آن، مواد منفجره را از طریق ایجاد کانال در زیر حسینیه قرار دهند، تا زمانی که سردار عزیز در ایام تاسوعا و عاشورا در این حسینیه حضور می‌یابند، آن را منفجر کنند.»

حسین طائب افزوده بود که دستگیرشدگان قصد داشته‌اند حسینیه یادشده را با ۳۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره منفجر کنند.

طرحی برای “برافروختن جنگ خانمان‌سوز عرب و عجم”

دادخدا سالاری، دادستان انقلاب کرمان، در بخش دیگری از سخنان امروز خود با بیان اینکه “این پروژه صرفا در مرحله طراحی باقی نمانده بود”، گفت: «تمامی عملیات اجرایی این پروژه از قبیل جذب جاسوس، آموزش آنان، تهیه سلاح و مهمات و مواد منفجره و وسایل و تجهیزات ارتباطی و نظامی در سطح وسیع و گسترده تهیه و از سوی پشتیبانان طرح از طریق یکی از مرز‌ها به داخل کشور منتقل و آماده بهره‌برداری بود.»

در حالی که رئیس سازمان اطلاعات سپاه اشاره‌ای به هویت و ملیت اعضای به گفته او “تیم تروریستی وابسته و اجیر شده” نکرده بود، دادستان انقلاب کرمان اعلام کرد: «معاندان با انجام این ترور قصد ایجاد اختلاف و شروع جنگ داخلی بین جامعه متحد اهل تسنن و شیعه را داشتند و از سوی دیگر با این اقدام می‌خواستند جنگ خانمان‌سوز عرب و عجم را بر افروخته و با این ترور در جهان اسلام بین برادران شیعه و سنی اختلاف بزرگ و تاریخی بوجود آورند.»

تأکید این مقام قضایی ایران به “ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی” و “برافروختن جنگ خانمان‌سوز عرب و عجم” به عنوان هدف متهمان طراحی ترور قاسم سلیمانی، این شائبه را بیشتر می‌کند که آنان احتمالا سنی‌مذهب و یا از عرب‌های ایرانی باشند.

دادخدا سالاری گفت: «در پی ناکامی‌های مکرر مثلث شوم عبری، عربی و آمریکایی در منطقه خاورمیانه در جهت ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، جبهه کفر و نفاق در اتاق‌های فکر مشترکشان به سراغ پروژه جدیدی با نیت شوم از هم گسستن اتحاد فی ما بین جوامع جهان اسلام رفته و طرح ترور سردار سلیمانی را به عنوان روشن نمودن فتیله انفجار بزرگ آن هم در ایام فاطمیه و یا عاشورای حسینی در دستور کار سرویس‌های مشترک استکبار قرار گرفته بود.»

دادستان کرمان در نهایت با بیان اینکه “یکی دیگر از اهداف این عملیات این بود تا جبهه مقاومت جهان اسلام را زمین‌گیر و دچار شکست نمایند”، گفت که اجرای طرح ترور فرمانده سپاه قدس می‌توانسته “ضربه‌ای بزرگ و جبران‌ناپذیر را نه تنها بر ارکان ساختاری و امنیتی کشور بلکه بر جهان اسلام” وارد کند.

قاسم سلیمانی پرنفوذترین فرمانده سپاه پاسداران در خارج از مرزهای ایران و در کشورهایی همچون عراق، سوریه و لبنان است. آمریکا فروردین‌ماه امسال سپاه پاسداران را در فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” خود قرار داد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا اما نیروی قدس سپاه و فرمانده آن را پیش از آن در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بودند.