هرج و مرج قیمت شیر؛ کارخانه‌ها و دامداران ایران خودشان به توافق برسند/ قیمت شیر دوباره ۲۰ درصد گران می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا شکست طرح تعیین قیمت برای شیر و فرآورده‌های لبنی و ناتوانی دولت در کنترل بازار، انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران گفته کارخانه‌ها و دامداران خود قیمت شیر را تعیین خواهند کرد. به این ترتیب برآورد می‌شود قیمت محصولات لبنی در ایران باز هم افزایش یابد.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران اعلام کرد شیر و لبنیات از قیمت‌گذاری دستوری خارج شده است و دیگر دامداران مجبور نیستند شیر را با قیمت تعیینی دست‌کم ۶۴۰۰ تومان از دامداران بخرند.

این قیمتی است که اوایل تیرماه گذشته در کمیته‌ای در وزارت جهاد کشاورزی بر سر آن توافق شد. اما وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران با وزارت جهاد کشاورزی به توافق نرسیدند.

محمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن لبنی ایران، می‌گوید نظام عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد و به گفته او در حال حاضر کارخانه‌ها با قیمت متفاوت شیر می‌خرند.

آقای بنی‌طبا با دفاع از توافقی شدن قیمت‌ها برآورد کرده که قیمت شیر ۲۰ درصد گران شود در حالی که با قیمت تعیینی به گفته او افزایش قیمت به ۶۰ درصد می‌رسید.

ماه گذشته دامداران استان فارس، در اعتراض به افزایش قیمت نهاده و اضافه نشدن قیمت شیر دست به اعتراض زدند. دامداران شیر را کف خیابان‌ها ریختند و شعار “دامدار ورشکسته دیگر توان ندارد ” سر دادند.

دامداران تامین کننده شیر کارخانه‌ها، حتی قیمت ۶۴۰۰ تومان را هم منصفانه نمی‌دانند.

خبرگزاری ایلنا از رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران نقل قول کرده که دامداران قیمت مصوب وزارت کشاورزی را قبول ندارند. از طرف دیگر سه کارخانه بزرگ لبنی حاضر به خرید شیرخام با قیمت مصوب جدید هستند. بسیاری از کارخانه‌ها ترجیح می‌دهند با قیمت کمتر از میزان تعیین شده شیر بخرند.

شیر بخوریم یا نه؟

فرهاد اکبری به خبرگزاری ایلنا گفته “بلاتکلیفی در قیمت خرید شیر خام و مقاومت برخی از کارخانه‌ها در حالی است که قیمت تمام شده شیرخام برای دامداران به بیش از ۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است”.

ماه گذشته در واکنش به افزایش قیمت محصولات لبنی مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران به خبرگزاری تسنیم گفته بود هیچ مصوبه‌ای برای افزایش قیمت شیر خام نداریم و چون برخی مسئولان اعلام کردند قیمت نهاده‌ها افزایش پیدا نمی‌کند پس افزایش قیمت شیرخام هم غیر قانونی است.