فهرست اولیه کاندیداهای منتخب اصلاحات منتشر شد

شنیده ها

فهرست افرادی که توسط حداقل ۱۰ عضو مجمع عمومی جبههٔ اصلاحات ایران برای ارزیابی نامزدی ریاست‌جمهوری‌شان در جبهه اصلاحات ایران به دبیرخانهٔ مجمع پیشنهاد شده‌اند از این قرار است (به ترتیب تعداد پیشنهاددهنده):

۱- جواد ظریف (۳۷ پیشنهاد)
۲- اسحاق جهانگیری (۳۵ پیشنهاد)
۳- مصطفی تاج‌زاده (۳۲ پیشنهاد)
۴- مسعود پزشکیان (۲۵ پیشنهاد)
۵- محمدرضا عارف (۲۱ پیشنهاد)
۶- محسن هاشمی (۲۰ پیشنهاد)
۷- محمد شریعتمداری (۱۹ پیشنهاد)
۸- مصطفی کواکبیان (۱۵ پیشنهاد)
۹- محمد صدر (۱۳ پیشنهاد)
۱۰- محمود صادقی (۱۲ پیشنهاد)
۱۱- شهیندخت مولاوردی (۱۱ پیشنهاد)
۱۲- زهرا شجاعی (۱۱ پیشنهاد)
۱۳- عباس آخوندی (۱۱ پیشنهاد)
۱۴- صادق خرازی (۱۰ پیشنهاد)

۱- جبهه اصلاحات به مانند سال نود و شش و نود و شش قصدی برای حمایت از کاندیدای غیراصلاح طلب ندارد و علی لاریجانی مورد حمایت و اجماع این جریان سیاسی نخواهد بود.

۳- در میان چهارده کاندیدای مطرح شده جبهه اصلاحات به نظر به غیر از صادق خرازی و عارف و احتمال پنجاه- پنجاه پزشکیان و جهانگیری و ظریف بقیه توسط شورای نگهبان رد صلاحیت خواهند شد.

۳– کارگزاران سازندگی از جریانهای اصلاح طلبی است که به احتمال زیاد در صورت ردصلاحیت تمام کاندیداهای جریان اصلاحات، تصمیم متفاوتی اتخاذ کرده و از حضور کاندیداهایی چون علی اکبر صالحی، علی لاریجانی و محمدباقر نوبخت استقبال خواهد کرد.

۴- احتمالا بدنه پررنگی از جریان اصلاحات به ویژه جبهه مشارکت زیر بار حمایت از صادق خرازی و محمدرضا عارف نرفته و مسیر سکوت و عدم مشارکت را در پیش خواهند گرفت.

۵- ثبت نام و تایید صلاحیت جواد ظریف برای جریان اصلاحات بسیار امری حیاتی خواهد بود و تکلیف این جریان سیاسی را تا حدود زیادی روشن خواهد کرد.

۶- سخت ترین تصمیم برای جریان اصلاحات مشارکت و تایید صلاحیت مسعود پزشکیان و اسحاق جهانگیری خواهد بود که در صورت انتخاب هر کدام از آنها به عنوان کاندید نهایی این جریان سیاسی اختلافات و صداهای متفاوتی را به همراه خواهد داشت.