هرمزگان قرنطینه نشد؛ در آستانه‌ موج پنجم همراه با افزایش مرگ‌ومیر جوانان/ محرز: عوارض‌ واکسن‌ها مهم نیستند!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در توصیف وضعیت بحرانی شیوع کرونا در استان «هرمزگان»، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری اعلام کرد که مرگ‌ومیرهای کرونایی به جوانان رسیده است.

به نوشته کیهان لندن، به گفته‌ او، «با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ۱۰ روز مطلقا ممنوع است».

علی رئوفی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری «هرمزگان» یکشنبه ۱۶خردادماه با اعلام وضعیت قرمز در ۹ شهرستان این استان گفته که «وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است».

او با توجه به این گستردگی «احتمال بروز پیک پنجم بیماری در کشور از هرمزگان» را امری خواند که «دور از انتظار نیست».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره کشندگی ویروس کرونا، تصریح کرد: «متاسفانه مرگ‌ومیرهای کرونایی در سطح هرمزگان به جوانان رسیده و بسیاری از مبتلایان با درگیری شدید ریه مواجه بوده اند که باعث افزایش کشندگی ویروس شده است».

او با اشاره به آمار بالای مراجعه به ببمارستان‌ها درباره ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در این استان اعلام کرد: ظرفیت تخت‌های بیمارستانی هرمزگان در پی آمار بالای مبتلایان و بستری‌ها «رو به اتمام است».

گزارش‌ها از میزان مرگ‌ومیر و ابتلای هرمزگان تا دیروز حاکی از جان باختن ۶ نفر بین ۲۷ تا ۸۸ ساله در بندرخمیر، رودان، جاسک، بندرلنگه و بندرعباس (۲نفر) است. در بیمارستان‌های این استان ۵۴۵ بیمار کرونایی بستری هستند و ۸ هزار و ۷۹۱ بیمار در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. در کل این استان فقط ۶۱هزار و ۳۰۷دوز واکسن ترزیق شده است!

با وجود این، این استان نه تنها قرنطینه نشده بلکه اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی که قرار بود تا تعطیل شوند، نوبت‌بندی شده‌اند تا با یک سوم ظرفیت همچنان به فعالیت ادامه دهند!

این مقام مسئول استانداری نیز تنها در مورد منع ترددها به آینده‌ای نامعلوم حواله داده و گفته است: «ممنوعیت‌های تردد تشدید خواهد شد و متخلفان مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی اعمال قانون خواهند شد».

رئوفی با تاکید بر ممنوعیت هرگونه تجمع همزمان با آغاز تبلیغات نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: «با توجه به وضعیت قرمز شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری تجمعات از سوی نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها برای حفظ سلامتی مردم و پیشگیری از شیوع بیماری ممنوع است».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: «با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ده روز مطلقا ممنوع است».

به گفته‌ی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، «کلیه کسبه، اصناف و دستگاه‌های اجرایی» که مستقیما با مردم ارتباط دارند برای جلوگیری از انتشار ویروس و خطر ابتلا «به مدت دو هفته از دو ماسک» استفاده نمایند تا «شاهد کاهش انتشار ویروس و آمار مبتلایان و بستری‌ها باشیم».

این معاون استانداری نسبت به نتایج رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی هشدار داد که «آمار فوتی‌ها در بیمارستان تا چند هفته افزایشی خواهد بود که هشداری جدی و نگران‌کننده است».

در این میان، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم در تلاش برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها با اجرای واکسیناسیون برای معلمان و اساتید دانشگاه هستند، شرایط نگران‌کننده‌ای را پیش روی دانش‌آموزان و دانشگاهیان قرار داده‌اند.

باوجود اینکه کمبود واکسن‌های کرونا در ایران روند واکسیناسیون را متوقف کرده ولی مینو محرز عضو ناظر فاز انسانی «کووایران-برکت» به رسانه‌ها گفته که «به زودی تزریق واکسن کوو ایران برکت را برای افراد زیر ۱۸ سال در دستور کار داریم».

محرز ادامه داد: «مدارس و دانشگاه‌ها باید به زودی بازگشایی شوند، چرا که آموزش مجازی نمی‌تواند جایگزین خوبی برای تدریس حضوری و کارهای عملی باشد، لذا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها منوط به واکسینه شدن دانش آموزان، دانشجویان و اساتید است».

در حالی‌که مردم به دلیل کمبود اطلاعات علمی منتشر شده از واکسن‌های داخلی و اعتماد‌ناپذیری عملکرد جمهوری اسلامی به واکسن‌های داخلی بی‌اعتماد هستند، محرز مسئله مهم این است که واکسن یک «باید» است، گفت: «عوارض‌ واکسن‌ها مهم نیستند، بلکه مهم این است که افراد زیادی واکسینه شوند».

محقق پروژه واکسن «کووایران- برکت» بیان کرد: «واکسن «کووایران-برکت» واقعا عارضه‌ جدی‌ نداشته و اثربخشی بالایی نیز دارد، لذا ما منتظر مجوز اورژانسی برای تزریق عمومی این واکسن هستیم».

مینو محرز گفته که «باید برای آغاز فعالیت‌های دستجمعی مثل مسابقات، مراسم مذهبی و… جمعیت بالایی از جامعه واکسینه شوند».

تا کنون طبق آمار رسمی ۴ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۷۸۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۶۱۹ هزار و ۷۹۵ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۸۲۳ هزار و ۵۷۹ دوز رسید.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.