هرمیداس باوند: چینی ها الان هم در مناطقی از ایران فعالیت دارند اما ایران در چین فعالیتی ندارد/ سه کشور چین، هند و روسیه بارها اعلام کردند که نسبت به تحریم های شورای امنیت پایبند هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک کارشناس مسائل بین‌الملل ضمن بیان دیدگاه خود درباره سند همکاری های ایران و چین، مدت زمان طولانی این قرارداد را یکی از نگرانی‌هایی دانست که در این موضوع وجود دارد و در سطح جامعه احساس می شود.

هرمیداس باوند ابراز عقیده کرد:  انتقاداتی مطرح می شود که ۲۵ سال برای مدت قرارداد طولانی است، یک چهارم قرن است. البته مذاکرات مربوط به این قرارداد جسته و گریخته مطرح شد شاید نگاه به شرق زمینه ساز این مساله بود.

وی افزود: چین، هند و روسیه همواره اعلام کردند که نسبت به تحریم های شورای امنیت پایبند هستند اما به تحریم های غیر از آن پایبندی ندارند لذا عملا از این موقعیت استفاده کرده و به ایران ارز بین‌المللی نمی دهند در حالی که نیاز ایران ارز بین‌المللی است اما عملا از تحریم های آمریکا استفاده می کنند، ارز خارجی نمی‌دهند و به جای آن کالا می دهند.

وی با اعتقاد به این که مدت ۲۵ سال برای همکاری با چین تا حدودی با شرایط گفته شده نگران کننده است، گفت: چینی ها در مناطقی از ایران فعالیت دارند اما ایران در چین فعالیتی ندارد البته در زمینه های نفت، گاز و فرآورده های پتروشیمی تسهیلاتی را پیش بینی کرده‌اند.

داوود هرمیداس باوند (زادهٔ ۱۹ آبان ۱۳۱۳ در تهران) دیپلمات، استاد حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل و رئیس هیئت رهبری و سخنگوی جبهه ملی ایران (سامان ششم) است.

باوند از خانواده اسپهبدان باوند مازندران است که قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارند

پدر بزرگ هرمیداس باوند، امیرمؤید سوادکوهی است که رضا شاه در فوج تحت فرمان وی یعنی فوج سوادکوه خدمت می‌نمود. امیرمؤید سوادکوهی نماینده دور سوم مجلس شورای ملی بود که دوره صدارت وثوق الدوله با انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ انگلیس و ایران مخالفت می‌نماید و به همین خاطر به کرمانشاه تبعید می‌شود و با نخست‌وزیر شدن مشیرالدوله، از تبعید رهایی پیدا می‌کند و به دستور همین مشیرالدوله، رئیس کل قشون مازندران می‌شود.

رضا شاه در اولین حرکت خود برای تخت قاپو کردن با توجه به کینه‌ای که از امیرمؤید سوادکوهی داشت اقدام به حمله به سواد کوه و قتل ۲ فرزند وی سهم الممالک و هژبر سلطان نمود