هریس نه سیخ می‌سوزاند نه کباب/گزینه معاون اولی بایدن چه معنایی دارد؟

بعد از هفته‌ها و شاید ماه‌ها گمانه‌زنی، سرانجام قرعه به نام کامالا هریس افتاد و او که از رقبای جو بایدن در انتخابات مقدماتی بود، حالا به عنوان گزینه معاون اولی او و نفر دوم حزب دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو معرفی شد. سؤال بدیهی بعد از این انتخاب این است، پیام و پیامد معرفی هریس چه خواهد بود؟

مروری بر سوابق و مواضع این فهرست نشان می‌دهد، هریس کم‌ریسک‌ترین گزینه و کم‌پیام‌ترین آن‌ها بوده است. هریس هیچ نکته منفی برای بایدن ندارد.

به همین نسبت اما هریس به کار جذب هیچ سبد رأی جدیدی هم نمی‌آید و هیچ افزوده‌ای به برگه رأی بایدن ندارد، لااقل وقتی در نظر بگیریم که زن‌بودن و اقلیت نژادی بودن او از هفته‌ها و ماه‌ها پیش بدیهی شده بود. تیم بایدن، هریس، کم‌وبیش همان نامزدی بایدن است به اضافه تأییدیه‌ای بر مواضع مدرن‌ترش در قبال زنان و اقلیت‌ها که پیشتر اعلام و تصویب شده بود. هریس نه جاذبه‌ای به بایدن می‌افزاید و دافعه‌ای.

همه نشانه‌ها در نظرسنجی‌ها و در صحنه سیاسی نشان می‌دهد، بایدن، همان طور که در بخش زیادی از کارزار انتخابات در زیرزمین خانه‌اش کم‌سروصدا وقت می‌گذراند و بعد روی موج شهرت خود و رقیبش پیش رفت، الان می‌تواند بدون این که کافه را به هم بریزد و شلوغ‌کاری کند، تا آخر پاییز پیش برود و حکم کاخ سفید را از صندوق رأی بگیرد. انتخاب هریس به عنوان نفر در این مسیر، تضمینی است که در این فاصله، نه سیخی خواهد سوخت و نه کبابی.