هریس و ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جو بایدن، خانم سناتور کامالا هریس را به عنوان معاون اول خود انتخاب کرد.

هریس پس از خروج ترامپ از برجام، بیانیه داد و این عمل دولت ترامپ را محکوم کرد. در طی مبارزه برای انتخاب به عنوان کاندید نهایی دموکرات‌ها، گفت که در صورت انتخاب به برجام بازخواهد گشت. پس از ترور سردار سلیمانی، از نویسندگان لایحه‌ی «نه به جنگ با ایران» بود و تنش‌زایی ترامپ در برابر ایران را محکوم کرد.

کامالا هریس متولد ۱۹۶۴ (۵۵ ساله)، سناتور رنگین‌پوست ایالت کالیفرنیا (از ۲۰۱۷ تاکنون) و دادستان کل سابق کالیفرنیا (از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷) است. هریس آفریقایی-آسیایی تبار، مادر هندی‌اش متخصص سرطان و پدر جاماییکایی‌اش پروفسور اقتصاد بوده است.

او لقب نخستین سناتور هندی‌تبار و دومین سناتور زن آفریقایی‌تبار در کل تاریخ ایالات‌متحده را یدک می‌کشد. پیش‌تر کامالا هریس به‌جز در کالیفرنیا کمتر در سطح ملی شناخته می‌شد؛ اما مواضع تندوتیز وی در مقابل برت کاوانا، کاندیدای وزارت دادگستری ترامپ، هریس را در کانون توجهات قرار داد.

هریس اگرچه از چهره‌های ترقی‌خواه حزب دموکرات است؛ اما سابقه قضایی و نگاه دگماتیسیتی‌اش نسبت به برخی مسائل (نظیر قوانین آموزشی) چهره‌ای نسبتا محافظه‌کار و محتاط نیز از وی ارائه می‌دهد. رویکرد سخت‌گیرانه هریس نسبت به احکام جرم‌وجنایت از جمله درباره مصرف و مالکیت ماریجوانا، در دوره‌ای که قانونی کردن ماریجوانا از جمله شعارهای مترقی از نگاه دموکرات‌ها به حساب می‌آید؛ بیشتر یک نقطه ضعف برای وی قلمداد می‌شود.

هریس در سیاست خارجی هم مخالف خروج آمریکا از برجام بوده و هم با حمله پیشگیرانه به کره‌شمالی مخالفت کرده‌است. اما از سوی دیگر، در حمایت از لزوم حفظ امنیت اسراییل سخن گفته‌است.

او اکنون اولین نامزد سیاهپوست برای سمت معاونت ریاست جمهوری آمریکا است.