هر چقدر دوره کرونا طولانی تر باشد، قیمت ارز افزایش بیشتری پیدا می کند/ بانک مرکزی در چند مرحله ۵۰ تا ۸۰ میلیون دلار به بازار تزریق کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ از ماههای پایانی سال گذشته و همزمان با آغاز شیوع کرونا در ایران برآوردهای مختلفی درباره پیامدهای اقتصادی این بیماری ارائه شده است؛ هر چند رقم دقیقی از میزان کلی خسارتی که کماکان قربانی می‌گیرد، در دست نیست.

به غیر از آمارهای جسته و گریخته ارائه شده توسط مسئولان و مدیران ایران، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی که اخیرا منتشر کرده، به تفصیل و با جرئیات به ابعاد خسارات اقتصادی کووید ۱۹ پرداخته و به مواردی نظیر کاهش درآمدها، افزایش هزینه‌ها و گسترش بیکاری اشاره کرده است.

رکود توام با “نااطمینانی” از جمله موضوعاتی برشمرده شده که اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹ با آن دست به گربیان است؛ ریشه آن هم نقطه پایان نامشخص کووید ۱۹ است.

در سال ۹۹ اقتصاد ایران با چالشهای بزرگی در زمینه تامین منابعی برای جبران کسری بودجه روبروست؛ حتی پیش از شیوع کرونا هم به دلایل مختلف از جمله کاهش درآمدهای ارزی و نفتی این مشکل خودنمایی می‌کرد؛ از همین رو دولت ایران سال ۹۸ تصمیم گرفت به دنبال منابع جایگزینی نظیر افزایش درآمدهای مالیاتی باشد.

وحید شقاقی شهری استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی در همین رابطه می گوید : هر چقدر شرایط بیماری کرونا طولانی شود و تراز ارزی و تجاری کشور به تعادل نرسد، ‌شاهد رشد قیمت دلار خواهیم بود.

از دست دادن ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی در فصل بهار عملا ۴۰ درصد بر کسری تجاری کشور افزود. بانک مرکزی هم در دو سه مرحله بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون دلار را به صورت روزانه به بازار تزریق کرد ولی این روش گذراست.

شاید با تزریق دلار بتوان یکی دو روز جلوی این وضعیت را گرفت، اما ماندگاری ندارد. هر چقدر کسری تراز تجاری و ارزی کمتر شود قیمت دلار کاهش خواهد یافت و برعکس.