هزاران ملک شهرداری، هنوز در اختیار اشخاص و نهادها/ امامی: در این سه سال فقط ۲۳۰ ملک را پس گرفته‌ایم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  شهرداری فقط توانسته ۲۳۰ مورد از املاکی را که در دوره قبل واگذار شده، پس بگیرد.این در حالی است که گفته می‌شود حداقل چهار هزار ملک در دو هزار پلاک ثبتی، فقط با استناد به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری به صورت رایگان به اشخاص، خیریه‌ها، هیئات و … واگذار شده است.

امامی معاون مالی شهردار تهران به خبرنگار شهرما گفته است که شهرداری فقط توانسته ۲۳۰ مورد از املاکی را که در دوره قبل واگذار شده، پس بگیرد.


این در حالی است که گفته می‌شود حداقل چهار هزار ملک در دو هزار پلاک ثبتی، فقط با استناد به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری به صورت رایگان به اشخاص، خیریه‌ها، هیئات و … واگذار شده است. البته آمار کل املاک شهرداری تهران که در اختیار افراد و نهادهای مختلف است، به مراتب بیشتر از این گزارش می‌شود.


بعد از انتشار لیستی که به “املاک نجومی” شهرت یافت، مسئولان در دوره مدیریت شهری پنجم به فکر ساماندهی املاک شهرداری تهران افتادند به همین دلیل در اولین اقدام، طرحی را به تصویب رسانند که براساس آن شهرداری مامور شد تا نسبت به شناسایی املاک و مستغلات شهرداری که طی سالهای مشخصی هبه شده بود، اقدام کنند.


کار در ابتدا ساده می آمد؛ قرار بود براساس مصوبه شورا، شهرداری تهران لیست املاک واگذار شده را تهیه کند و بعد از آن علت این واگذاری را مشخص کند سپس کارشناسان موضوع را بررسی کنند که آیا بهره برداری از این املاک براساس توافق اولیه بوده یا نه و بعد از آن ملک مذکور را به شورای شهر معرفی کند تا ضمن بررسی در صحن علنی، واگذاری یا عدم واگذاری ملک به افراد مورد رای گیری قرار بگیرد. اقدامی که شاید بر روی کاغذ آسان بود، اما رفته رفته با تغییر مدیریت های پی در پی و همچنین روشن شدن ابعاد مختلف این واگذاری ها که به بهانه های مختلف انجام شده بود، راه را برای مدیران شهری ناهموار کرد.


بررسی املاک آغاز شد اما اوضاع آنطور که فکر می کردند، نبود! تبدیل ملک شهرداری به مطب عضو اسبق شورای شهر! تبدیل زمینی که برای کارهای خیریه داده شده به برگزاری کلاس های آموزشی، هدیه املاک به مدیران و… از جمله کشفیات این مصوبه بود، کشفیاتی که مسیر را برای اقدام ناهموارتر می کرد.


از سویی دیگر اقدامات ناهماهنگ و کند شهرداری تهران، بارها داد اعضای شورای شهر را در آورد، به گونه ای که آنها ضمن انتقادات از روند شناسایی و باز پس گیری اعلام کردند که خواهان اقدام جدی در این زمینه هستند. اما گوش مسئولان شهرداری به این گلایه ها بدهکار نبود و آنها صرفا اظهار می کردند که در حال پیگیری موضوع هستند و بسیاری از املاک را با اقدام قضایی باید پس بگیرند!


حالا در جدیدترین آمار ارائه شده، مسئولان شهری از شناسایی بالغ بر ۲۰۰۰ پلاک ثبتی متعلق به شهرداری تهران که در اختیار دیگران است، خبر می دهند و امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با اعلام اینکه شهرداری تاکنون صرفا موفق به بازپس‌گیری ۲۳۰ ملک شده، در توجیه این کم‌کاری به شهر ما می‌گوید: انجام فرآیند قضایی بازپس گیری املاک، سخت و زمانبر است و به این آسانی ها نیست!


با یک حساب سرانگشتی می‌توان دید که شهرداری به طور متوسط سالانه تنها ۷۶ ملک را پس گرفته، که در نسبت با مصوبه شورا و وظیفه قانونی، اصلا قابل قبول نیست. حال باید دید بررسی و تعیین تکلیف حدود دو هزار ملک شناسایی شده در صحن علنی شورای شهر، آیا به عمر دوره پنجم می رسد یا خیر.