هزاران نفر با تجمع در واشینگتن خواستار مقابله با تبعیض نژادی شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهزاران تن روز هفتم شهریور ماه، با تجمع در پایتخت ایالات متحده خواستار انجام اصلاحات، از جمله در نهادهای انتظامی، در راستای مقابله با تبعیض نژادی شدند.

تازه‌ترین تجمع در واشینگتن در ادامه تجمعاتی‌ست که در ماه‌های اخیر در گوشه و کنار آمریکا، در شهرها و ایالت‌های مختلف انجام شده و هدف آن‌ها مقابله با نابرابری‌ها و تبعیض‌هاست.

تجمع‌کنندگان روز جمعه در اطراف بنای یادبود آبراهام لینکلن گرد آمدند؛ همان‌جایی که مارتین لوتر کینگ، از شاخص‌ترین چهره‌ها در روند مقابله با تبعیض نژادی در ۲۸ اوت ۱۹۶۳ (۵ شهریور ۱۳۴۲) سخنرانی معروف خود را انجام داده بود که «رویایی دارم».

۵۷ سال پس از آن سخنرانی که نه تنها در آمریکا، در سراسر جهان و در میان کنشگران برابری‌خواه کشورهای مختلف بازتاب یافت، معترضان همچنان خواستار برابری و مقابله با تبعیض هستند.

تجمع‌کنندگان به یاد رخدادهای خرداد ماه و کشته‌شدن جرج فلوید، شهروند آفریقایی آمریکایی، توسط پلیس سفیدپوستی که بر گردنش زانو زد، با شعار «زانویت را از گردنم بردار» گرد آمدند.

در این ماه‌ها میلیون‌ها تن از مردم در اعتراضات و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز شرکت کردند. البته در مواردی نیز شهرهای مختلف آمریکا شاهد درگیری، خشونت و حتی غارت فروشگاه‌ها بودند.

در هر صورت مجموعه رخدادها مسئله حقوق مدنی را بار دیگر به یک موضوع داغ سیاسی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر تبدیل کرده‌است.

در تجمع روز جمعه در واشینگتن سخنرانان خواستار انجام اصلاحات در نهادهای انتظامی و قوانین کیفری شدند و از رای‌دهندگان خواستند برای حفاظت از حقوق خود و پیش‌برد تغییرات سیاسی، در انتخابات پیش‌رو شرکت کنند.