هزینه ۹۵ میلیون تومانی داروی بیماران هموفیلی

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با ابراز نگرانی از شکست درمان‌های در دسترس بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت c گفت: نزدیک به ۲۰۰ بیمار در انتظار دسترسی به داروی جدید و گران‌قیمت «هارونی» هستند، اما هزینه ۹۵ میلیون تومانی این دارو عملا برای هیچ‌کدام از بیماران قابل تامین نیست.

احمد قویدل در گفت‌وگو با ایلنا با اعلام ابراز نگرانی هیات مدیره و مدیران دفا‌تر نمایندگی سراسر کشور در رابطه با سلامت بیماران هموفیلی که مبتلا به بیماری هپاتیت c نیز شده‌اند، گفت: متاسفانه درمان‌های در دسترس برای این بیماران برای آن‌ها با شکست مواجه شده‌است.

وی تاکید کرد: بالغ بر یک‌سال است تولید داروی جدیدی برای بیماران مقاوم به درمان و یا بیمارانی که میزان آسیب به کبد آن‌ها بسیار بالاست، امید بخش زندگی آنان است.

دو بیمار فرصت ادامه این انتظار را نیافتند

قویدل خاطرنشان کرد: نزدیک به ۲۰۰ بیمار در انتظار دسترسی به داروی جدید و گران‌قیمت «هارونی» هستند. متاسفانه در ماه گذشته دو بیمار فرصت ادامه این انتظار را نیافتند و جان خود را از دست دادند.

وی تاکید کرد: هزینه ۹۵ میلیون تومانی داروی موسوم به «هارونی» که تنها برای سه ماه است، عملا برای هیچ‌کدام از بیماران قابل تامین نیست. فهرست‌ها توسط متخصصان مربوطه تهیه شد.

به گفته وی پروفسور سید موید علویان مجری درمان این بیماران به صورت‌های مختلف و ضرورت دسترسی بیماران با شرایط ذکر شده به این دارو را به مقامات عالی‌رتبه وزارت بهداشت یادآوری کرده‌اند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت: کانون هموفیلی ایران فارغ از الزامات قضایی جهت درمان برخی از بیماران از وزیر بهداشت و دیگر مدیران ذی‌ربط در وزارتخانه تقاضا دارد، در رابطه با تامین این دارو اقدام فوری انجام دهند.

قویدل گفت: البته وزارت بهداشت در تلاش است تا بسته بندی این دارو در ایران انجام شود که با اجرایی شدن آن ممکن است قیمت دارو به ۶۵ میلیون تومان کاهش یابد.

خیلی زود دیر می‌شود!

وی تاکید کرد: این امر از جمله مواردی است که بسیار زود‌تر از آنچه در تصور مسئولان وزارت بهداشت است، دیر می‌شود. این حوزه نیازمند پیگیری جدی و فوری وزارتخانه است. خانواده‌های بیماران بسیار نگران سلامتی آنان هستند و با هر اتفاق ناگواری موج پیگیری این موضوع شدت می‌یابد.