هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی در بغداد ترور شد/ ایران متهم اصلی ترور

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ هشام الهاشمی، کارشناس مسائل امنیتی و متخصص گروه‌های افراطی اسلامی در بغداد ترور شد. او منتقد مصونیت قانونی گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک به جمهوری اسلامی در سیاست داخلی عراق بود.

 هشام الهاشمی شامگاه دوشنبه ۱۶ تیر/ شش ژوئیه بیرون خانه‌اش در بغداد به ضرب گلوله ترور شد. یک مقام امنیتی عراق که به‌شرط ناشناس ماندن با این رسانه گفت‌وگو کرده، توضیح داد که ضارب سوار بر موتورسیکلت بوده و پیش از حمله بیرون منزل الهاشمی منتظر او بوده است. پس از ترور این کارشناس امنیتی، ضارب محل حمله را سوار بر موتورسیکلت ترک کرده است.

شبکه «السومریه» عراق به نقل از یک منبع امنیتی گفت که الهاشمی پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است. وزارت کشور عراق نیز ترور هشام الهاشمی را تأیید کرد.

هشام الهاشمی در اندیشکده غیردولتی «شورای مشورتی عراق» کار می‌کرد و از مشاوران دولت عراق در زمینه سیاست‌های ضدتروریستی بود. او متخصص گروه‌های تروریستی افراطی مانند القاعده و داعش و شاخه‌ها و حامیان آنها در خاورمیانه بود و در این زمینه چند کتاب و صدها مقاله منتشر کرده بود. در رابطه با ظهور و حضور گروه القاعده، گروه دولت اسلامی (داعش) و گروه‌های شبه‌نظامی دیگر، الهاشمی از فعالان رسانه‌ای بود که به شکل مداوم در رسانه‌های عراق و رسانه‌های غربی حضور داشت.

سال گذشته، الهاشمی از نظر پژوهشی بیشتر بر گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق تمرکز کرد، از جمله حشد الشعبی و کتائب حزب‌الله. او به‌طور ویژه منتقد مصونیت قانونی شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در عراق بود.

زمانی که اعتراضات معیشتی در عراق در شهرهای بغداد، نجف و کربلا آغاز شد، او از این اعتراضات حمایت کرد. از جمله مطالبات این اعتراضات مبارزه با فساد در دولت عادل عبدالمهدی و کم شدن قدرت نفوذ جمهوری اسلامی در سیاست‌های عراق بود.

واشنگتن‌پست نوشته است که این کارشناس امنیتی به‌طور خصوصی، به دوستان و همکاران خود بارها گفته بوده که گروه‌های شبه‌نظامی نزدیک به ایران او را تهدید کرده‌اند.

در نوامبر سال ۲۰۱۹، در میانه اعتراضات معیشتی در عراق و زمانی که عادل عبدالمهدی هنوز در قدرت بود، الهاشمی ناچار شده بود که خود را از انظار پنهان کند و در رسانه‌ها ظاهر نشود. او به دوستانش توضیح داده بوده که تهدید شده است.

اواخر اسفند سال گذشته در همان ایمام دو فعال مدنی به نام‌های عبدالقدوس قاسم و کرار عادل در حمله‌ افراد مسلح ناشناس در شهر العماره، مرکز استان میسان کشته شدند. حمله در نزدیکی منطقه صنعتی العماره به خودرو دو فعال مدنی انجام شد. پیش از آن هم افراد مسلح ناشناس توفیق التمیمی، فعال رسانه‌ای و روزنامه‌نگار عراقی را در منطقه حی اور بغداد ربودند. قتل و ربودن فعالان مدنی شرکت‌کننده در تظاهرات اعتراضی عراق یکی از مسائل کنونی این کشور است.

نخست‌وزیر عراق تأکید کرد دولت قاتلان کارشناس برجسته عراقی در امور گروه‌های مسلح را تحت پیگرد قرار داده و مجازات خواهد کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق گفت: ما با تأسف و اندوه بسیار خبر کشته شدن هشام الهاشمی، کارشناس گروه‌های مسلح را شنیدیم که به دست یک گروه مسلح غیرقانونی ترور شد.

وی افزود: وی جزو نظریه پردازان در سطح ملی بود و از نیروهای قهرمان ما در جنگ علیه داعش حمایت می‌کرد و در حمایت از مذاکرات سیاسی و امنیتی مهم نقش زیادی داشته است.

الکاظمی گفت: ما قاتلان را تحت پیگرد قرار می‌دهیم تا به مجازات عادلانه خود برسند. هرگز اجازه تکرار ترورها را نخواهیم داد.دستگاه‌های امنیتی از هیچ تلاشی در پیگرد مجرمان فروگذاری نخواهند کرد. ما همچنین تلاشمان را برای محدود کردن در اختیار داشتن سلاح به دولت و حاکمیت قانون افزایش خواهیم داد.

از سوی دیگر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق ترور الهاشمی را محکوم و از دولت خواست عاملان ترور را مشخص و محاکمه کند.

وی تأکید کرد دستگاه‌های امنیتی باید به مسئولیت خود عمل کرده و قانون شکنان و کسانی را که به امنیت شهروندان آسیب می‌زنند مجازات کنند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق با صدور بیانیه ای ترور «هشام الهاشمی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل راهبردی و امنیتی عراق را محکوم کرد.

به گزارش  ایسنا، در این بیانیه که بامداد روز سه‌شنبه منتشر شده، آمده است:

با اندوه فراوان از خبر ترور پژوهشگر و کارشناس راهبردی آقای دکتر هشام الهاشمی مطلع شدیم، سفارت جمهوری اسلامی ایران این اقدام مجرمانه را که چهره پلید خود را با ترور نخبگان نشان داده به شدت محکوم می‌کند.

بی شک هدف حامیان و مجریان چنین عملیات‌هایی، برهم زدن ثبات و امنیت در عراق، ایجاد فتنه و تفرقه و بازگرداندن خشونت به عراق است.

جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات و امنیت عراق حمایت و چنین اقداماتی را به شدت محکوم می کند.

در پایان این بیانیه سفارت ایران برای خانواده الهاشمی از خداوند طلب صبر کرده است.

طبق اعلام مقامات عراقی، شب گذشته افراد مسلح ناشناس، هشام الهاشمی، کارشناس برجسته و محقق گروه‌های مسلح و گروه‌های تکفیری را در زیونه بغداد به ضرب چند گلوله ترور کردند.

الهاشمی معمولاً هر روز در شبکه‌های تلویزیونی داخلی و خارجی برای تحلیل فعالیت‌های گروه‌های تکفیری و سیاسی عراق حضور می‌یافت.

او همچنین میانجیگر بین گروه‌های سیاسی مختلف بود.

وزارت کشور عراق پس از ترور هشام الهاشمی، تحلیلگر و کارشناس برجسته عراقی تدابیری را برای مجازات عاملان این اقدام اتخاذ کرد.

بر اساس این گزارش، این وزارتخانه با صدور حکمی دستور تشکیل یک کمیته تحقیقات درباره ترور الهاشمی را صادر کرد.