هشتادوپنجمین سالگرد درگذشت فاطمه عالیه توپوز؛ نخستین زن رمان‌نویس تُرک

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفاطمه عالیه توپوز، نخستین زن رمان‌نویس تاریخ ادبیات جهان ترک و اسلام که به عنوان بزرگترین دختر احمد جودت پاشا حقوقدان، مورخ و از دولتمردان شناخته شده عثمانی و همسرش رابعه عدویه در ۲۲ نوامبر ۱۸۶۲ در استانول بدنیا آمد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نویسنده کتاب‌های «عودی»، «احمد جودت پاشا و دوران» و «انین» نخست توسط برادر بزرگش «علی سادات بی» به طور ویژه در زمینه‌های نجوم‌شناسی و زبان تعلیم یافت و به دلیل زندگی در شهرهای یانیه (در یونان امروزی)، حلب، دمشق و بیروت به خاطر ماموریت‌های رسمی پدرش بر زبان‌های فرانسوی و عربی تسلط پیدا کرد.

وی که همچنین به عنوان نخستین فیلسوف زن شناخته می‌شود، بهمراه خواهرش امینه ثنیه در خلال سال‌های ۱۸۹۵الی ۱۹۰۶مطالبی را برای مجله زنان «مخصوص خانم‌ها» نوشت.

توپوز در ۱۷ سالگی با غازی عثمان پاشا از اعضای نامدار ارتش عثمانی در جنگ با روسیه در بین سال‌های ۱۸۷۷ الی ۱۸۷۸ ازدواج کرده و دارای ۴ فرزند شدند.

توپوز در گام نخست با نام مستعار «یک زن» اثر «ولونته» از جرج اوهنت را از زبان فرانسوی به ترکی با نام «مرام» ترجمه و منتشر کرد.

این نویسنده شهیر ترک همچنین عنوان نخستین عضو زن «جمعیت هلال احمر» در دوره عثمانی را نیز از آن خود کرده است. وی به عنوان عضو این مجموعه جهت جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه و خانواده‌های سربازان اعزامی به جنگ‌های طرابلس و بالکان تلاش‌های مهمی را انجام داد.

وی سرانجام در ۱۳ جولای ۱۹۳۶ در استانبول چشم از جهان فرو بست و پیکر او در قبرستان فری‌کوی استانبول دفن شد.

دو کوچه در مناطق بی‌اوغلو استانبول و چانکایای آنکارا به نام وی نام‌گذاری شده و عکس وی از سال ۲۰۰۹ در پشت اسکناس‌های ۵۰ لیری ترکیه قرار دارد.