هشت ماه از مرگ آسیه پناهی گذشت؛ عاملان با تخفیف مجازات، آزاد شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ هشت ماه پس از تخریب آلونک آسیه پناهی توسط ماموران اجرائیات شهرداری کرمانشاه که به مرگ او منجر شد، دختر و نوه او به رغم وعده‌های مسئولان هنوز بی خانمان هستند. آن‌ها پس از اطلاع از سفر رئیس قوه قضائیه به کرمانشاه، مقابل استانداری این شهر تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه روز پنج‌شنبه ۱۸ دی ماه کلیپی از حضور دختر و نوه آسیه پناهی مقابل استانداری کرمانشاه منتشر کرده است. آن‌ها که عکس آسیه پناهی را در دست دارند، خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه می‌گویند بعد از تخریب آلونک و مرگ آسیه پناهی به آن‌ها قول ارائه واحدی در خانه‌های مسکن مهر داده شده، اما این وعده عملی نشده است.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ماموران اجرائیات شهرداری کرمانشاه به تخریب آلونک آسیه پناهی در منطقه فدک که سرپناه او و دختر و نوه‌اش بود، اقدام کردند. ماموران برای مقابله با مقاومت جمعی از حاشیه نشینان به خشونت متوسل شدند و از گاز فلفل استفاده کردند. آسیه پناهی که به تنگی نفس دچار بود، بی حال شد و ساعتی بعد جان باخت.

این آلونک به گفته‌ی ساکنان محل فقط سرپناه بود و امکانات دیگری نداشت. آسیه، دختر و نوه‌اش از امکانات همسایگان استفاده می‌کردند.

انتشار خبر و کلیپ از درگیری ماموران و آسیه پناهی که برای جلوگیری از بی سرپناه شدن دختر و نواه‌اش خود را به درون چنگک بیل مکانیکی انداخته‌ بود، واکنش‌های وسیعی را به دنبال داشت.

شهرداری کرمانشاه در واکنش، علت تخریب آلونک را تعلق منطقه به اداره اوقاف اعلام کرد. هر چند که در جریان پرونده روشن شد که سال‌هاست اختلاف مالی شهرداری و سازمان اوقاف ساخت و ساز در این منطقه را با مشکل روبه‌رو کرده است.

شهردار کرمانشاه در خردادماه از تصمیم برکناری سه تن از مدیران شهرداری در رابطه با تخریب آلونک و مرگ آسیه پناهی خبر داد. پرویز توسلی‌زاده، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه همزمان اعلام کرد رئیس و قائم مقام اجراییات شهرداری بازداشت شده‌اند.

او گفت باید بررسی شود که آیا زمین آلونک در محوطه وقفی اوقاف بوده، و آیا ماموران اجرائیات در جریان تخریب آلونک مرتکب خلاف شده‌اند یا نه.

همچنین اعلام شد شهرداری امکاناتی را در اختیار فرزندان و نوه آسیه پناهی قرار می‌دهد.

سازمان بازرسی کل کشور هم به موضوع عملکرد شهرداری کرمانشاه درباره تخریب خانه آسیه پناهی و درگذشت او ورود پیدا کرد و گفته شد نتیجه تحقیقات و گزارش را اعلام خواهد کرد.

سازمان پزشک قانونی علت مرگ آسیه پناهی را سکته قلبی اعلام کرد. دادستان کرمانشاه پنجم آذر با استناد به این تشخیص گفت:

«معاون اجرائیات شهرداری کرمانشاه در مرگ آسیه پناهی ۱۰ درصد مقصر شناخته شده و به دلیل حمل غیرمجاز اسپری اشک آور محکوم و موظف به پرداخت ۱۰ درصد دیه شده است. متهم به ۱۸ ماه حبس هم محکوم شده است.»

به گفته‌ی دادستان کرمانشاه، معاون اجرائیات شهرداری همان روز حادثه برکنار شده است.

دادگاه تجدید نظر روز ششم دی‌ماه حکم دادگاه بدوی (۱۸ ماه حبس متهم پرونده) را تخفیف داد و شش ماه از حکم زندان را (بابت حمل اسپری) به حالت تعلیق درآورد.