هشدارهای معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده دائم ترکیه در این سازمان در مورد حمله نظامی به ادلب

پایگاه خبری / تحلیلی نگامتوافقنامه ادلب تاکنون باعث جلوگیری از وقوع این تراژدی انسانی شده و برای محافظت از جان میلیون ها انسان باید این توافقنامه را حفظ کرد

مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه اعلام کرد که حمله نظامی وسیع به ادلب، بزرگترین ترادژی قرن ۲۱ خواهد بود. بزرگترین نگرانی ما علی رغم تمام هشدارهایمان در حال وقوع است. 

وی که در نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص وضعیت ادلب سوریه سخن می گفت اظهار داشت: افزایش حملات به ادلب و تنش های سه هفته اخیر بسیار نگران کننده است. 

لوکوک با اشاره به اینکه ۱.۳ میلیون نفر از ۳ میلیون ساکن فعلی ادلب، پیشتر نیز با فرار از دیگر مناطق جنگ زده خود را به این منطقه رسانده‌اند گفت: در حملات ۳ هفته اخیر حدود ۱۶۰ تن کشته و دستکم ۱۸۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه های خود شده‌اند. 

در این حملات همچنین ۱۷ مدرسه آسیب دیده و چندین مدرسه نیز تعطیل شده‌اند. بیش از ۴۰۰ هزار کودک نیز از تحصیل بازمانده‌اند. از روز ۲۸ آوریل به این سو همچنین ۱۸ مرکز بهداشتی مورد حمله قرار گرفته و آسیب دیده‌اند. ۴۹ بیمارستان نیز به دلیل ترس از حملات فعالیتشان را تعلیق کرده‌اند.

در این میان فریدون سینیرلی اوغلو، نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل متحد که در نشستی با موضوع حملات اخیر رژیم اسد به ادلب و همچنین آخرین تحولات سوریه در شورای امنیت سخن می‌گفت، با هشدار نسبت به بروز فاجعه احتمالی در صورت حمله نظامی گسترده به ادلب، اظهار داشت: توافقنامه ادلب تاکنون باعث جلوگیری از وقوع این تراژدی انسانی شده و برای محافظت از جان میلیون ها انسان باید این توافقنامه را حفظ کنیم.

سینیرلی اوغلو با اشاره به اینکه با خطر وقوع فاجعه‌ انسانی در ادلب روبرو هستیم گفت: ممکن است صدها هزار نفر در این منطقه به علت حملات اخیر رژیم اسد مجبور به ترک خانه‌های خود شوند. این وضعیت برای ترکیه، اروپا و فراتر از آن یک تهدید امنیتی ایجاد می کند و باعث بحران انسانی جدید در منطقه می شود. 

وی با ابراز نگرانی از اینکه رژیم از ابتدای ماه آوریل تاکنون ۶۰۰ بار آتش بس را در این منطقه نقض کرده است، افزود: به دلیل این حملات ۲۴۳ هزار نفر خانه‌های خود را ترک کرده و به سمت شمال کشور حرکت کرده‌اند. 

سینیرلی اوغلو با بیان اینکه در روز ۴ می نیز دو تن از نیروهای مسلح ترکیه در “نقاط نظارت” هدف حمله قرار گرفته و زخمی شده‌اند، تصریح کرد: نمی توان تحت عنوان مبارزه با تروریسم، چنین حملاتی را مشروع جلوه داد. 

نماینده دائم ترکیه در سازمان ملل تاکید کرد که رژیم اسد با چنین حملاتی به روند سیاسی و همچنین تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه را که به مراحل پایانی خود رسیده، آسیب می‌زند.