هشدار آژانس ایمنی هوانوردی اروپا درباره پرواز از آسمان ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآژانس ایمنی هوانوردی اروپا روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ریسک پرواز از آسمان ایران و هدف قرار گرفتن تصادفی هواپیماهای مسافربری هشدار داد.

این بیانیه می‌گوید که «به خاطر وضعیت خطرناک امنیتی ایران، همچنین هماهنگی‌های ضعیف میان سازمان هواپیمایی و نیروهای نظامی کشور، ریسک هدف قرار گرفتن پروازهای مسافربری به خاطر اشتباه در شناسایی وجود دارد».

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا با اشاره به «سیستم‌های پیشرفته دفاع هوایی مستقر در ایران» توصیه کرده که شرکت‌های هواپیمایی محتاط باشند چرا که به اعتقاد آن «پروازهای زیر ۲۵ هزار پا در آسمان ایران با ریسک بالایی مواجه هستند».

این بیانیه می‌افزاید که ارزیابی ریسک بالای پرواز از آسمان ایران تا ۱۶ ژوئن ۲۰۲۱ به قوه خود باقی خواهد بود.

در این میان باربارا استار خبرنگار شبکه «سی‌ان‌ان» در امور پنتاگون در توئیتی از قول یک مقام رسمی که نامی از وی نبرده گفته است، نهادهای اطلاعاتی آمریکا به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد سیستم دفاع موشکی ایران طی روزهای گذشته در وضعیت «هشدار بالا» قرار داده شده است.

وی به انفجارهای اخیر در سایت‌های نظامی (خجیر) و هسته‌ای نظنز اشاره کرده و گفته است نگرانی‌هایی از «اقدام متقابل» ایران وجود دارد.

همچنین سازهمان هواپیمایی کشوری ایران اخیرا با انتشار گزارشی درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین، دلیل آن را «خطای انسانی» و «فراموش کردن اجرای مراحل الزامی بعد از جابجایی یکی از سامانه‌های دفاع هوایی» عنوان کرده است.

در جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی در صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸، مقامات ایران بعد از سه روز پنهان‌کاری، سرانجام پذیرفتند پدافند موشکی سپاه پاسداران عامل آن بوده است.

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی که عمدتاً تابعیت دوگانه داشتند، ۱۱ شهروند اوکراینی، و نیز شهروندانی از افغانستان، سوئد و بریتانیا بود که همه آنها کشته شدند.

ایران ابتدا اعلام کرده بود جعبه سیاه را تحویل نمی‌دهد، اما سپس اعلام کرد تکنولوژی خواندن اطلاعات آن را ندارد و بوئینگ، شرکت آمریکایی سازنده هواپیما، یا کشور دیگری باید تجهیزات فنی در اختیار ایران بگذارد تا خودش جعبه سیاه را بازخوانی کند.

سرانجام پس از افزایش فشارهای بین‌المللی، ایران ۲۱ اسفند اعلام کرد آماده تحویل جعبه سیاه به اوکراین یا کشوری ثالث تا دو هفته آینده است. اما از آن زمان تاکنون جعبه سیاه هواپیما تحویل داده نشده است.