هشدار آژانس ایمنی هوانوردی اروپا نسبت به پرواز هواپیماها بر فراز ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ آژانس ایمنی هوانوردی اروپا روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احتمال هدف قرار گرفتن تصادفی هواپیماهای مسافربری توسط سامانه‌های پدافند هوایی بر فراز حریم هوایی ایران هشدار داد.!

این سازمان تخصصی که تحت نظر اتحادیه اروپا با هدف تنظیم مقررات و اجرای قوانین مرتبط با ایمنی هوانوردی غیرنظامی تشکیل شده‌ در بیانیه روز پنجشنبه خود آورده است: «به دلیل وضعیت امنیتی خطرناک و هماهنگی نامناسب و ضعیف بین بخش هوانوردی غیرنظامی و عملیات نظامی،‌ خطر ارتکاب اشتباه در شناسایی هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد.»

در خبرنامه EASA آمده است: “با توجه به وضعیت ناپایدار امنیتی و هماهنگی ضعیف بین هواپیمایی کشوری و عملیات نظامی ، خطر خطا در شناسایی هواپیمای غیرنظامی وجود دارد. با توجه به وجود سیستم های دفاع هوایی با فناوری پیشرفته ، توصیه می شود خطرات موجود برای هواپیما های غیر نظامی را با دقت ارزیابی کنید.”

خاطرنشان می شود که خطر برای پروازهای غیر نظامی به ویژه در ارتفاع زیر ۲۵ هزار پا (حدود ۷.۶ هزار متر) بالا ارزیابی می شود. این هشدار تا ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ اعتبار دارد.

پس از سقوط هواپیمای بوئینگ  شرکت هواپیمایی اوکراین ، اوضاع در حریم هوایی ایران متشنج شده است.

یادآور می‌شود که هواپیمایی بین المللی بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ اوکراین در پرواز به سمت کیف اندکی پس از ترک فرودگاه تهران در تاریخ ۸ ژانویه سقوط کرد. ۱۷۶ نفر جان باختند: شهروندان ایران، اوکراین، کانادا، انگلیس، آلمان، سوئد و افغانستان.

سپاه پاسداران ایران در ۱۱ ژانویه گفت که به بوئینگ اوکراینی به طور تصادفی شلیک شده و عامل انسانی مقصر آن بوده است: هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز کرد و با هدف دشمن یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد. در همین زمان، ایران خاطرنشان کرد که آنها انتظار حمله از آمریکا را داشتند و به همین دلیل سیستم‌های پدافند هوایی این کشور در آماده باش کامل قرار داشتند.