هشدار بریتانیا به شهروندان دارای تابعیت دوگانه درباره سفر به ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت امور خارجه انگلستان به شهروندان دو تابعیتی و ایرانی‌های شاغل در سازمان‌های مرتبط با دولت بریتانیا درباره سفر به ایران هشدار داد

وزارت امور خارجه انگلستان با انتشار اطلاعیه‌ای به شهروندان دو تابعیتی و ایرانی‌های که در سازمان‌های مرتبط با دولت بریتانیا کار می کنند، در خصوص سفر به ایران هشدار داد.

در اطلاعیه فوق دلیل این هشدار را «ادامه بازداشت‌های خودسرانه و رفتارهای ناخوشایند دولت ایران با بریتانیایی‌های دارای تابعیت دوگانه و ایرانی‌های شاغل در سازمان‌های مرتبط با دولت بریتانیا» اعلام شده و آمده است: شهروندان انگلیس به ویژه اتباع دارای تابعیت دوگانه به میزان قابل توجه بیشتر از شهروندان سایر کشورها در معرض خطر مواجهه با بازداشت خودسرانه و رفتار بد قرار دارند. نیروهای امنیتی ایران ممکن است به افراد مرتبط با سازمان‌های بریتانیا نیز مشکوک شوند.

جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلستان نیز در این زمینه اظهار داشت: علی‌رغم اینکه بارها برای حل این مشکل فرصت دادیم، اقدامات رژیم ایران بدتر شده است. از آنجا که گزینه‌ای باقی نمانده است، مجبور هستم به تمام شهروندان دو تابعیتی توصیه کنم تا به ایران سفر نکنند.

گفته می شود وزارت امور خارجه انگلیس پس از اینکه ۲ نفر از کارکنان ایرانی سازمان «شورای فرهنگی بریتانیا» در تهران به اتهام جاسوسی برای انگلستان به ۱۰ سال حبس محکوم شدند، این هشدار را داده است.

لندن همچنین برای آزادی نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در سال ۲۰۱۶ به اتهام ارتکاب همان جرم در ایران به ۵ سال حبس محکوم شد، تلاش می کند.