هشدار درباره آشفتگی بازار مواد غذایی در ایران؛ قطعی برق بر صنایع غذایی اثرگذار است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر حالی‌که مردم در اغلب شهرهای ایران در اعتراض به قطع طولانی و خارج از برنامه برق دست به اعتراض زده‌اند خبرگزاری ایلنا به نقل از دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی ایران نوشته است که «در صورت ادامه آشفتگی و بی‌برنامگی در قطعی برق و آب، اثرات منفی آن به زودی در بازار مواد غذایی بروز می‌کند.»

محسن نقاشی گفته است قطعی برق بر صنایع غذایی اثرگذار است و منجر به بروز «مشکلات عدیده‌ای» از جمله «فساد مواد اولیه و توقف تولید در صنایع غذایی» به دنبال خواهد داشت.

دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی ایران گفته است «معمولا قطعی برق در واحدهای تولید همراه با قطع آب است و این موضوع مشکلات را مضاعف می‌کند، چرا که آب برای تولید در صنایع غذایی حیاتی است و بدون آن تولید توقف می‌شود.»

او هشدار داده است که چنین شرایطی برای بازار محصولات کشاورزی و غذایی خطرناک است و نتیجه آن را «آشفتگی که کنترلش سخت خواهد بود» توصیف کرده است.

حسن روحانی که آخرین روزهای حضور در مقام ریاست جمهوری ایران را می‌گذراند با اشاره به نارضایتی مردم از قطع برق به معاون اول خود ماموریت داد «معضل تامین برق» را حل کند.

او در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی از اسحاق جهانگیری خواست در جلسه ویژه‌ای متشکل از دستگاه‌های مختلف، از جمله وزارت نیرو «با جدیت در اسرع وقت نسبت به حل معضل تامین برق اقدام» شود.

حسن روحانی در عین حال با سلب مسئولیت از مقامات وزارت نیرو از مردم خواست با مردم « بیشتر همراهی کنند» و گفت: « «اگرچه برخی عوامل اصلی در تنش برقی کشور در اثر تغییرات فصلی و عوامل طبیعی است، اما عوارض این پدیده‌ها مدیریت شود و به حداقل برسد و با برنامه‌ریزی دقیق ، پیش‌بینی‌پذیری پدیده‌ها افزایش یابد.»

او در خصوص اینکه چگونه قصد دارد چنین مشکلی را در «اسرع وقت حل کند» جزییاتی ارائه نکرد.

این اظهارات رییس دولت دوازدهم در شرایطی بیان می‌شود که پیش از او نیز محمدباقر قالیباف و شمار دیگری از نمایندگان مجلس، خواستار دست‌کم اعلام زمان دقیق خاموشی‌ها برای اطلاع مردم شده بودند.

پیشتر مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در خصوص قطع خارج از برنامه برق در شهرها و روستاهای ایران گفته بود: «ما مسئولیت داریم به مردم بگوییم این مختص یک یا دو روز نیست، ما حداقل تا یک ماه دیگر این شرایط را خواهیم داشت.»

اعتراضات مردمی به قطعی برق، علاوه بر بی‌برنامگی، به تکرار این قطعی، طولانی‌ بودن زمان آن و تاثیر آن بر فاسد شدن مواد غذایی و اثر منفی بر کسب‌ و‌ کارها نیز هست.

شماری از مخاطبان ایران‌وایر در ایران از مناطق مختلف تهران و دیگر استان‌های ایران از قطعی چند بار در روزِ برق، حتی روزی «۹ ساعت»، قطعی آب، اختلال در اینترنت و خرابی مواد غذایی و وسائل برقی خبر می‌دهند.

عبدالامیر یاقوتی،‌ مدیرکل خدمات مشترکین شرکت توانیر امروز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ گفته است: «انتظار ما این است از امروز و روزهای آینده تعداد دفعاتی که برق مردم قطع می‌شود، به حداکثر یک بار در روز برسد.»

مسئولان شدت گرفتن خشکسالی و وارد مدار شدن سریع‌تر چاه‌های کشاورزی را از دیگر دلایل کمبود برق در روزهای اخیر در ایران ذکر می‌کنند. اما دی‌ماه سال گذشته پس از قطعی گسترده برق در چندین شهر اعلام شد که استخراج رمزارز بیت‌کوین و فشار زیاد آن به شبکه برق کشور، عامل اصلی این اتفاق بوده است.