هشدار در مورد کمبود گاز و برق در فصل سرما؛ مصرف گاز در ایران ۲.۵ درصد افزایش یافت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا گذشت تنها پانزده روز از فصل پاییز، آمار منتشر شده در ایران حاکی از افزایش ۲.۵ درصدی مصرف گاز به دلیل «خنک شدن نسبی هوا» است.

به گزارش صدای آمریکا، همزمان، گزارش ها نشان می دهد چنانچه بازدهی نیروگاه های کشور افزایش نیابد، قطعی گاز و برق مصرف کنندگان در فصل سرما گریزناپذیر خواهد بود. این در حالی است که ایران دارای دومین ذخایر بزرگ گاز در جهان است.

با این که مصرف گاز در ایران در نیمه نخست سال یک درصد نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته کاهش داشته، خبرگزاری دولتی ایران روز جمعه ۱۶ مهر کمبود گاز در زمستان پیش رو را «بسیار جدی» دانست و با توجه به «پایین بودن بازده نیروگاه‌های کشور» نسبت به قطعی برق هشدار داد.

ایرنا با استناد به اظهارات وزیر نفت که پیش‌بینی کرده امسال مصرف گاز ۸ تا ۱۰ درصد افزایش داشته باشد، نوشته است سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در زمستان امسال با مشکل جدی مواجه خواهد شد و پایداری شبکه برق به خطر خواهد افتاد.

بنا بر این گزارش، زمستان گذشته بعضی روزها تنها ۷۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌ها انتقال یافت، در حالی که نیاز روزانه این نیروگاه ها ۱۹۰ میلیون متر مکعب گاز است.

جواد اوجی، وزیر نفت، پیش بینی کرده است امسال در فصل سرما روزانه «تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب کمبود گاز» وجود داشته باشد.

با گذشت دو هفته از مهر ماه و در حالی که ایران هنوز وارد فصل سرما نشده، کمبود گاز مایع موجب اعتراض مردم در برخی از مناطق کشور شده است. گروهی از اهالی منطقه رباط کریم، نزدیک به پایتخت، در روزهای هفتم و دهم مهر در اعتراض به قطع شدن گاز شهری، در مقابل فرمانداری تجمع کردند.