هشدار سازمان ملل در مورد تشدید درگیرها در شمال غربی سوریه

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماستفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد طرفین درگیر در سوریه را دعوت به رعایت حقوق بین المللی نمود

سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد : بعلت درگیری های واقع در شمال غربی سوریه که از ماه آوریل بدین طرف شکل فزاینده ایی به خود گرفته است، در حالت آماده باش بسر می بریم. 

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل امروز در یک نشست خبری از طرفین درگیر در شمال غربی سوریه خواست تا شرایط تفاهم نامه منعقده بین ترکیه و روسیه را که سپتامبر سال ۲۰۱۸ امضا شد، رعایت کنند.

وی ضمن اظهار نگرانی از درگیری‌های مسلحانه در منطقه کاهش تنش در حما و ادلب گفت : از ۲۹ آوریل تاکنون ۲۳۱ غیرنظامی، از جمله ۶۹ زن و ۸۱ کودک در این مناطق کشته و بیش از ۳۰۰ هزار تن آواره شده اند.

وی افزود : تمامی طرفین را دعوت می کنیم تا در چهارچوب حقوق بین المللی به اصول حراست از حقوق غیر نظامیان و حفظ امنیت جانی آنها احترام بگذارند. 

ترکیه، روسیه و ایران در ۴-۵ مه سال ۲۰۱۷ در نشست آستانه، ادلب و حومه آن را بعنوان منطقه کاهش تنش اعلام کردند.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهور ترکیه و روسیه روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ در سوچی توافق‌نامه‌ای را برای برقراری آتش‌بس در ادلب امضا کردند.

مخالفان مسلح رژیم اسد همچنین در پی توافق ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ترکیه و روسیه، روند تحویل سلاح‌های سنگین خود در مناطق خلع سلاح را آغاز کردند و روز دهم اکتبر همان سال به پایان رساندند.

علی‌رغم توافق انجام شده در سوچی، رژیم اسد و حامیان این رژیم به حملات خود به منطقه کاهش تنش ادلب ادامه می‌دهند.

نیروهای مسلح ترکیه طبق توافق‌نامه آستانه برای نظارت بر اجرای آتش‌بس در منطقه کاهش تنش ادلب ۱۲ پایگاه نظارتی در این منطقه دارد. در چند کیلومتری این پایگاه‌ها نیز عناصر ارتش رژیم بشار اسد و تروریست‌های خارجی تحت حمایت ایران قرار دارند.