هشدار سازمان ملل متحد در مورد تجزیه لیبی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی نسبت به احتمال تجزیه این کشور با فراگیرشدن جنگ در طرابلس هشدار داد

غسان سلامه نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی طی سخنانی در شورای امنیت اظهار داشت: لیبی درگیر یک جنگ داخلی است که می‌تواند به تجزیه کشور منجر شود.

وی افزود: جبران خسارات سالها طول خواهد کشید و آن نیز در صورتی میسر است که جنگ اکنون تمام شود.

سلامه همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای آغاز درگیریهای در طرابلس و اطراف آن بیش از ۴۶۰ تن کشته شده‌اند گفت:

“دو هزار و ۴۰۰ نفر نیز زخمی، ۷۵ هزار تن آواره و ده هزار نفر نیز به دلیل این جنگ محاصره شده‌اند

او ضمن هشدار در مورد احتمال فراگیرشدن جنگ طرابلس به تمام لیبی و همچنین همسایگان این کشور در اطراف دریای مدیترانه تصریح کرد:

“ژنرال خلیفه حفتر برای به کنترل طرابلس نیروهای خود را از جنوب کشور به پایتخت کشانده است. این خطر وجود دارد که گروه‌های تروریستی داعش و القاعده خلا قدرت در آن منطقه را پرکنند”.

گفتنی است ژنرال بازنشسته خلیفه حفتر، فرمانده نظامیان مستقر در شرق لیبی در تاریخ ۴ آوریل جاری از آغاز عملیات برای تصرف شهر طرابلس پایتخت این کشور خبر داد. 

این در حالی است که قرار بود کنفرانس گفت‌وگوی ملی در شهر غدامس در جنوب غرب این کشور طی ماه آوریل آغاز شود. 

فائز السراج، رئیس شورای ریاست جمهوری دولت وفاق ملی لیبی که توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شده، پس از تحرکات نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به سوی طرابلس، حالت آماده باش اعلام کرد. 

لیبی دارای دو دولت مستقل است؛ «دولت وفاق ملی» که توسط سازمان ملل پشتیبانی می‌شود و «دولت موقت» که از سوی پارلمان طبرق حامی ژنرال خلیفه حفتر در شهر البیضا در شرق این کشور تشکیل شده است.