هشدار ظریف به بایدن: پنجره حل بن بست بزودی بسته می‌شود / نتانیاهو: درباره ایران، با بایدن اختلاف نظر دارم / واکنش سازمان ملل به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی‌های آژانس / عراقچی: درباره امنیت منطقه، تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، ظریف به بایدن هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن بست بزودی بسته می شود؛ زیرا ایران ۲۱ فوریه را به عنوان پایان بازرسی های هسته ای فراتر از تعهداتش در پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین کرده است. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل هم روز دوشنبه به وجود اختلافاتی با “جو بایدن” رییس جمهوری آمریکا اذعان کرد. یک سخنگوی سازمان ملل نیز به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد. عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه هم گفت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با امنیت منطقه خلیج فارس تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کند.

هشدار ظریف به بایدن: پنجره حل بن بست بزودی بسته می‌شود، چراکه سوم اسفند اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد

ظریف تصریح کرد: «آقای بورل می تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند. کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد»

محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو، تاکید کرد ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند.

وزیر خارجه ایران افزود: «از آن‌جا که دولت آمریکا ناقض قوانین بین‌المللی است، بهترین نقشی که ژاپن می‌تواند ایفا کند این است که به آمریکایی‌ها نشان بدهد ژاپن تصمیم‌های غیرقانونی واشینگتن را اجرا نخواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری کیودو، ظریف به طور مشخص از ژاپن خواسته است دارایی‌های ایران را که به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های ژاپنی مسدود شده‌اند، آزاد کند.

به گفته او، مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی حدود ۱۰ میلیارد دلار است.

وزیر خارجه ایران همچنین اظهار داشت که این مبالغ را می‌توان برای تامین هزینه خرید مواد غذایی و دارو، از جمله واکسن کرونا صرف کرد.

در مورد نقش اروپا، ظریف تاکید کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، باید روند و زمان‌بندی بازگشت به اجرای تمامی تعهدات را تنظیم کند.

او تصریح کرد: «آقای بورل می تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند. کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد».

ظریف افزود: «وقتی واشینگتن گام‌هایش را برداشت و نتیجه آن را دیدیم، ما نیز بلافاصله گام‌های خود را برمی‌داریم. تنظیم این گام‌ها برعهده آقای بورل است».

وی هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن بست بزودی بسته می شود؛ زیرا ایران ۲۱ فوریه را به عنوان پایان بازرسی های هسته ای فراتر از تعهداتش در پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین کرده است.

رئیس دستگاهی دیپلماسی خارجی ایران گفت: یک قانونی تصویب شده و این قانون باید اجرا شود.

ظریف افزود که با بسته شدن این پنجره، ایران اورانیوم بیشتری را غنی سازی کرده و توسعه هسته ای را بیشتر به پیش خواهد برد.

نتانیاهو: درباره ایران، با بایدن اختلاف نظر دارم

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه به وجود اختلافاتی با “جو بایدن” رییس جمهوری آمریکا اذعان کرد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل به وجود اختلافاتی با “جو بایدن” رییس جمهوری آمریکا اذعان کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو که با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت وگو کرده، گفت: درباره بسیاری از موضوعات با دولت «جو بایدن» اتفاق نظر وجود دارد؛ اما اختلافاتی نیز در رابطه با پرونده ایران و مسأله فلسطین وجود دارد.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا پس از ورود به کاخ سفید با سران شماری از کشورها تماس داشته؛ اما تاکنون با نخست وزیر اسرائیل گفت وگویی نداشته است که همین مسأله به گمانه زنی ها درباره این موضوع دامن زده است.

برخی ناظران معتقدند علت اینکه رییس جمهوری آمریکا با نتانیاهو تاکنون تماسی برقرار نکرده، ناخرسندی او از روابط قوی نخست وزیر اسرائیل با دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا است.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه با رد این موضوع که رییس جمهوری آمریکا عمدا از تماس با او خودداری کرده است، گفت: به زودی تماس می گیرد. ما روابط دوستانه ۴۰ ساله ای با هم داریم.

«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید جمعه گذشته گفته بود: بایدن به دنبال گفت‌وگو با نتانیاهو بوده و می‌توانم تاکید کنم که این تماس به زودی انجام خواهد شد اما زمان یا جدول زمانی آن را نمی‌دانم.

واکنش سازمان ملل به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی‌های آژانس: از همه طرف‌ها از جمله تهران می‌خواهیم به برجام پایبند باشند

یک سخنگوی سازمان ملل به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

یک سخنگوی سازمان ملل به تصمیم ایران برای محدودسازی بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری اردوپوینت، فرحان حق سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در واکنش به برنامه ایران برای محدودسازی بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، خواستار همکاری کامل ایران با آژانس شد.

او در این باره گفت که سازمان ملل از تمامی طرف های توافق هسته ای از جمله ایران می خواهد که به این توافق پایبند باشند.

بر اساس این گزارش، واکنش این مقام سازمان ملل در پی این مطرح می شود که کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ برابر با ۵ اسفندماه، عصر روز دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

غریب‌آبادی افزود: این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریمها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و به علت عدم پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم‌های غیرقانونی، صورت گرفته است.

نماینده دائم کشورمان تصریح کرد: در این نامه از آژانس خواستیم تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست‌های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

وی افزود: از این پس، همکاریهای ایران و آژانس صرفا بر مبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریمها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای مجدد این اقدامات فراهم گردد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز روز دوشنبه در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه اگر طرف های عضو برجام تا سوم اسفند به تعهدات خود عمل نکنند ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد و آیا در این ارتباط برنامه ریزی مشخصی شده است خاطرنشان کرد: مسائل ریز فنی را باید از سازمان انرژی اتمی بپرسید و طبق مصوبه مجلس اگر تا آن موقع مشخص شده دیگر طرف های عضو برجام به تعهد خود عمل نکنند دولت مکلف است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و این زمان‌بر نیست و هر روزی فرا برسد می تواند اجرا شود.

خطیب زاده ادامه داد: بر اساس این مصوبه نظارت های فراپادمانی متوقف می شود که ما در چارچوب پروتکل الحاقی اجرای آن را به صورت داوطلبانه پذیرفته ایم.

وی خاطرنشان کرد: توقف اجرای نظارت های فراپادمانی به معنای پایان تمام نظارت ها نیست. چرا که ما عضو پادمان هستیم و بر اساس پادمان بخش عمده ای از نظارت ها ادامه خواهد داشت و اجرای پروتکل الحاقی متوقف می شود.

خطیب زاده ادامه داد: همکاری ما با آژانس ادامه خواهد داشت و ایران طی نامه ای همه موارد را به اطلاع آژانس می رساند. همانطور که پیش از این نیز این اطلاع رسانی انجام می شد.

وی افزود: تمام اقدامات ایران به سادگی برگشت پذیر است. به شرطی که دیگر طرف های عضو برجام به تعهداتشان عمل کنند.

این اقدامات ایران در پی خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسنه ای در سال ۲۰۱۸، بازگردانی تحریم های پیشین آمریکا علیه ایران متحمل شدن تحریم های جدید و بد عهدی کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در راستای عادی سازی روتبط اقتصادی با ایران و کاهش اثر تحریم ها انجام می شود.

عراقچی: درباره امنیت منطقه، تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کنیم

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با امنیت منطقه خلیج فارس تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با امنیت منطقه خلیج فارس تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کند.

به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، “علی بن فهد الهاجری” نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر در امور منطقه که به همراه وزیر خارجه آن کشور به تهران آمده بود، روز دوشنبه با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار سید عباس عراقچی با اشاره به روابط خوب دو کشور، بر لزوم استمرار رایزنی‌ها پیرامون مسائل دوجانبه و منطقه‌ای تاکید کرد و افزود: ایجاد امنیت و ثبات منطقه‌ای در چارچوب گفت وگوهای منطقه‌ای و با حضور تمام کشورهای منطقه و بدون دخالت خارجی تحقق می‌یابد و جمهوری اسلامی ایران در رابطه با امنیت منطقه خلیج فارس تنها با کشورهای منطقه گفت و گو می‌کند.

علی بن فهد الهاجری نماینده ویژه وزیر امور خارجه قطر در امور منطقه نیز با اشاره به سرنوشت مشترک کشورهای منطقه بر لزوم توجه به توسعه سیاسی و اقتصادی منطقه تاکید نموده و بهترین شکل مناسبات را حل و فصل سیاسی بحران ها و رفع نگرانی‌ها از طریق گفت و گو دانست و بر اراده و علاقمندی قطر به توسعه مناسبات دو کشور در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.