هشدار علی واعظ عضو گروه بین‌المللی بحران از موضعی خیرخواهانه به جمهوری اسلامی

علی واعظ، عضو گروه بین‌المللی بحران، از موضعی خیرخواهانه به جمهوری اسلامی هشدار داد که اگر بخواهد برای بازگشت به برجام، بر لغو همه تحریم‌های آمریکا پافشاری کند، ممکن است حمایت چین و روسیه را هم از دست بدهد.

به گفته واعظ، موضع مثبت دولت جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای، با حمایت روسیه و چین مواجه است و در صورتی که جمهوری اسلامی بخواهد همچنان بر موضع سرسختانه خود پافشاری کند، این دو قدرت شرقی را به سوی اردوگاه کشورهای غربی هول می‌دهد.

علی واعظ، از تحلیلگران ارشد امور ایران در گروه بحران است که خواستار کاهش فشار دولت آمریکا بر جمهوری اسلامی به شمار می‌آید. واعظ پیشتر همراه با تعدادی از مدیران و مسئولان این سازمان به ایران سفر و با برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی دیدار کرد. از سوی دیگر، رابرت مالی، مسئول فعلی امور ایران در دولت آمریکا پیشتر ریاست گروه بحران و علی واعظ را بر عهده داشت. رابرت مالی از طرفداران سرسخت توافق دولت آمریکا با جمهوری اسلامی است.

علی واعظ روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران در امور ایران است. او همچنین عضو فدراسیون دانشمندان آمریکایی و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ پژوهشگر فوق دکترا در دانشگاه هاروارد بوده‌است. او پیشتر خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در سوئیس بوده‌است و با بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، رادیوی عمومی ملی و خبرگزاری رویترز پیوسته همکاری داشته‌است.

واعظ دارای دکترای بیوتکنولوژی از دانشگاه ژنو و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشگاه جانز هاپکینز است. متولد سال ۱۹۸۶ در شهرستان خوانسار می باشد.

او در اواخر سال ۱۳۹۲ به همراه لوئیز آربور سفری به ایران داشت و با اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کرد.

گروه بین‌المللی بحران یک سازمان غیردولتی ناسودبر فراملی بنیانگذاری شده در سال ۱۹۹۵ است که در زمینه مناقشات خشونت بار تحقیق میدانی می‌کند و برلی پیشبرد سیاست‌هایی به منظور پیشگیری، کاهش یا حل مناقشات فعالیت می‌کند. این سازمان مستقیماً نزد دولت‌ها، سازمان‌های چندجانبه و دیگر بازیگران سیاسی و نیز رسانه‌ها سیاست به پیش می‌برد.

بودجه این سازمان از سه منبع اصلی تأمین می‌شود: کمک‌های دولتی (از سوییس و نروژ گرفته تا ترکیه، استرالیا، آمریکا و کانادا)، بنیادهای خصوصی و اشخاص خیر. جرج سوروس، رئیس هیئت مدیره بنیاد سوروس، که یکی از بنیانگذاران گروه است جز حامیان مالی آن می‌باشد.