هشدار قطر نسبت به تبعات تصمیم ترامپ درباره بلندی‌های جولان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – رییس مجلس قطر نسبت به تبعات خطرناک تصمیم دولت آمریکا درباره بلندی‌های جولان هشدار داد

احمد بن عبدالله بن زید آل محمود، رییس مجلس قطر در نشست مطبوعاتی هفتگی خود با محکوم کردن تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در خصوص اعلام بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از منطقه تحت حاکمیت اسرائیل، نسبت به “تبعات خطرناک” آن هشدار داد. 

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر “قنا”، وی تصریح کرد: این اقدام واشنگتن نقض قوانین بین المللی بوده و در تضاد با توافقنامه های سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت است. این موضوع واقعیت فوق که بلندی های جولان به سوریه تعلق دارد را تغییر نمی‌دهد. 

رییس مجلس قطر همچنین با اشاره به مساله فلسطین نیز گفت: صلح فراگیر و پایدار با تشکیل دولت فلسطینی در داخل مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی میسر خواهد بود. 

گفتنی است روز ۲۵ مارس امسال(۲۰۱۹) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید فرمان “به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان” توسط ایالات متحده را امضا کرد. 

جامعه جهانی از جمله سازمان ملل، اتحادیه عرب و ترکیه، روسیه، کانادا و انگلستان اقدام یکجانبه و غیرقانونی دولت آمریکا برای “به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان” را محکوم کرده اند. 

اسرائیل، بلندی‌های جولان را در جریان «جنگ شش روزه» سال ۱۹۶۷ اشغال و در سال ۱۹۸۱ انضمام آن به خاک خود را اعلام کرد، اما این اقدام از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.