هشدار مجمع انجمن‌های پزشکی ایران خطاب به روحانی: آمار مرگ به ۱۶۰۰ نفر در روز خواهد رسید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ هیأت مدیره مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران، در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، عنوان داشتند : مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است که به کار سلامت می‌پردازند لازم می‌داند نگرانی عمیق خود را از آنچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور می‌گذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. به خصوص در مقاطعی که به دلیل سنت‌های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم آنها نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع آن این احساس مسئولیت ابعاد بزرگ‌تری می‌یابند. به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه‌ای که شامل انجمن‌های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می‌شود، به عنوان مجموعه‌ای که تک تک احاد او ماه‌ها است در پیکاری بی امان با این بحران به سر می‌برند و نقاط ضعف را به خوبی تجربه کرده و می‌شناسندهشدار می‌دهیم عدم رعایت توصیه‌های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلاء و مرگ و میر با ابعادی به مراتب دهشتناک‌تر از پیش خواهد شد.

مجمع انجمن های گروه پزشکی ایران در مورد تعطیلی اجتماعات مذهبی و کنکور در ایام پیش رو بیانیه مهمی خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور صادر کرد

ریاست محترم جمهور جناب حجت الاسلام والمسلین دکتر حسن روحانی

بعد از سلام و قدردانی از زحمات حضرتعالی در هدایت سکان کشور در این برهه تاریخی بحران کرونا ، مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمنهای علمی است که به کار سلامت میپردازند لازم میداند نگرانی عمیق خود را از آنچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور میگذرد و نحوه مقابله با آن، ابراز دارد. بخصوص در مقاطعی که به دلیل سنت های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم انها نیازمند اتخاذ سیاست هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع ان این احساس مسئولیت ابعاد بزرگتری مییابند.

به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه ای که شامل انجمن های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می شود ، به عنوان مجموعه ای که تک تک آحاد او ماههاست در پیکاری بی امان با این بحران به سر میبرند و نقاط ضعف را بخوبی تجربه کرده و می‌شناسند هشدار میدهیم عدم رعایت توصیه های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلا و مرگ و میر با ابعادی به مراتب دهشتناک تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه دویست مرگ و ٢٠٠٠ ابتلا ثبت میشود بر اساس برخی پیش بینی ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل ها در سه ماه اینده این امار تا ١۶٠٠ مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت.

خستگی نیروهای انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایط چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم اشکار میکند.

بنابراین به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت های اجتماعی و اخلاقی آن اعلام می کنیم:

“عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه ها بعلاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع گردیده بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال گردد .”

۱ – خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم وبخصوص دینداران شایان تاملی ویژه است. چراکه براساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست.

۲ – عشق ابا عبداله الحسین در رگ و پی ایران و هر ایرانی جاری است و بخش پرافتخار هویت ملی ماست. تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت سرور شهیدان نیست. یاد این حماسه همواره ، و همه ساله و بخصوص در این ایام بر روح و روان این ملت آنچنان جاریست که نیاز به تبلیغ ندارد. از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و سلایق خود در برابر مصالحی عالی تَر ، که در اینجا حفظ سلامت امت تعبیر میشود. شعله ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تاثیر منفی آن بر توده علاقمندان ابی عبداله و عاشقان عاشورا و توده مردم را به راحتی میتوان پیش بینی کرد.

۳ – محدودیت های شدید در زیارت خانه خدا -کعبه -در این ایام نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است. تبلیغات رسانه های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم دور از انتظار نیست.

۴ – مردم فهیم ایران بی تردید ارزش سختگیری های دولت – این پدر سخت گیر عاقبت اندیش – را چه به شکل جریمه خاطیان و چه به شکل قرنطینه برخی شهر ها و اماکن، قدر شناسند و در روز مقتضی پاس خواهند داشت.

هیات مدیره مجمع انجمنهای علمی گروه پزشکی

دکتر فاضل،دکتر نوبخت،دکتر ظفرقندی،دکتر تاجرنیا،دکتر زمانی،دکتر سید احمد جلیلی و دکتر صدریزاده و دکتر برومند ،دکتر عباسیون،دکتر جغتایی،دکتر صداقت،دکتر بیات،دکتر رسایی،دکتر سبزواری،دکتر نعمت اللهی،دکتر فلاحی،دکتر خاقانی،دکتر شیرزاد،دکتر سلیمی،دکتر خداکرمی،دکتر هلاکویی،دکتر حسینی.

با وجود همه هشدارها امروز صبح برگزاری کنکور دکتری با بیش از ۱۷۵ هزار داوطلب در ایران برگزار شد.