هشدار یک مقام مسئول در ایران: اگر واکسن کرونا نرسد، فاجعه انسانی رخ می‌دهد / رکورد شناسایی بیمار مبتلا به کرونا در ایران بار دیگر شکسته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد به مسئولان در ایران هشدار داده است که «اگر واکسن کرونا نرسد، فاجعه انسانی رخ می‌دهد».

علی بیرجندی‌نژاد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین مسئولان جمهوری اسلامی را به «سخن گفتن بسیار راحت از رسیدن آمار مرگ‌ومیر به ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ نفر در روز» و «اتهام‌زنی به مردم» به‌جای انجام وظیفه متهم کرد و گفت که «بسیاری از مسئولین به جای اقدام عاجل در پی یافتن مقصر هستند».

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد تأکید کرد که «رتبه کشور در مرگ‌ومیر در حال ارتقاء است و حتی یک روز تأخیر در واکسیناسیون گسترده و عمومی نابخشودنی است. اگر وزارت بهداشت در نوروز به هر علتی نتوانست مؤثر وارد میدان شود لااقل در واکسیناسیون گسترده قافیه را نبازد. انتظار همه جامعه از شخص وزیر و مجموعه وزارت بهداشت تهیه واکسن، واکسن و واکسن است».

او وضعیت بیمارستان‌ها را «غیرقابل باور» خواند و گفت: «به اذعان بسیاری از همکاران‌مان در بسیاری از اورژانس‌ها نزدیک به تکمیل ظرفیت هستیم و ادامه این روند باعث خواهد شد تختی برای بستری بیمار جدید نداشته باشیم».

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، ۱۶ فروردین گفته بود تاکنون در فاز نخست، ۵۹۰ هزار نفر در ایران واکسن کرونا زده‌اند و بنابر گزارش رسانه‌های داخلی، وزارت بهداشت از آن تاریخ تاکنون دیگر در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده است.

محمدرضا شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، روز ۲۳ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری رکنا با اشاره به مرگ هفت پرستاری که به تازگی در ایران جان باخته‌اند گفت که دریافت‌کنندگان واکسن‌های وارداتی کرونا در کشور «خودی ناخودی» شده‌اند.

او افزود: «اکنون بیش از دو ماه است واکسیناسیون کادر درمان در ایران آغاز شده‌است، اما روند تأمین و توزیع این واکسن‌ها آن‌چنان نامناسب بوده که هنوز بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۹ دی پارسال اعلام کرد که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است. دولت ایران از آن زمان مجبور شده است که به واکسن‌های روسی، هندی و چینی روی بیاورد.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این دستور رهبر جمهوری اسلامی او را به «نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت» برای شهروندان متهم کرد و گفت که علی خامنه‌ای در حال بازی با جان میلیون‌ها انسان است.

رکورد شناسایی بیمار مبتلا به کرونا در ایران بار دیگر شکسته شد

با شناسایی بیش از ۲۵ هزار بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران بار دیگر رکورد مبتلایان در یک شبانه‌روز شکسته شد.

رسانه‌های داخل ایران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گزارش دادند که از تعداد ۲۵ هزار و ۵۸۲ مبتلای جدید سه هزار و ۹۸ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.

بر اساس همین گزارش‌ها، ۳۰۴ نفر از مبتلایان نیز در شبانه‌روز گذشته جان باخته‌اند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ارائه آمار تفکیکی ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از کرونا در کشور خودداری می‌کنند و درستی آمارهای آنها به ویژه در زمینه شمار قربانیان، از سوی منابع مستقل مورد تردید قرار دارد.

همزمان قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، روز چهارشنبه اعلام کرد که واکسیناسیون ضد کرونا با واکسن تولید داخلی از خردادماه آغاز می‌شود و «در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم در حال انجام است».

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.